7 начина да свиете разходите през 2019 година
Скромният начин на живот не е непременно скучен. Оказва се, че с малко дисциплина и без кой знае какви лишения, можем да съкратим сериозно ежедневните си разходи и дори да превърнем спестяването в забавление.
Освен това всеки спестен лев може да бъде използван за покриване на спешни разходи в бъдеще, за образованието на децата или пък за екзотични екскурзии на интересни места.
Kredit.bg събра седем полезни съвета, които ще ви помогнат да ограничите излишните харчове:
1. Залагайте на качеството
Най-евтината опция на пазара не винаги е най-разумната. Старата мъдрост, че "евтиното излиза скъпо" не е измислена случайно. Какъв е смисълът да си купувате най-евтините обувки например, ако след два или три месеца те вече ще са напълно съсипани и няма да стават за носене?
В крайна сметка дори и от финансова гледна точка е по-добре да си купите качествени обувки за 100 лева, които ще можете да носите няколко сезона, отколкото да давате по 20-30 лева на всеки три месеца.
2. Избягвайте марковите хранителни продукти
Ако сравните съдържанието на продуктите, които се произвеждат от големите хранителни компании и тези, които се продават под собствените марки на търговските вериги, трудно ще откриете разлика. Това важи за почти всички продукти - от царевицата в консерва до праха за пране.
Когато си купувате маркови стоки, особено ако става въпрос за битови изделия, вие често плащате повече за самия "бранд", а не за по-високо качество. С други думи - давате парите си за идеята, която стои зад даден продукт, а не за самата стока.
3. Не изхвърляйте храна
Замисляли ли сте се каква част от нещата, които купувате, в крайна сметка се оказват в кофата за боклук? Според проучване на Американския център за защита на природните ресурси средностатистическото домакинство в САЩ изхвърля почти 50% от храната, която купува. За една година това се равнява на 2 275 долара.
Промяната изисква преосмисляне на начина, по който пазарувате. Много хора препоръчват изготвянето на списък с покупки, преди да отидете в магазина. Така ще избегнете "изкушението" да натрупате в количката една камара излишни неща.
Съставянето на списъка обаче също не е лесна работа. Идеята не е да запишете всичко, за което се сещате, а да планирате внимателно какво смятате да готвите през седмицата, какви продукти ще ви трябват и за колко време смятате да го изядете. Опитайте се да проследите каква част от продуктите, които пазарувате, отиват в кофата и направете необходимите промени в потребителските навици, за да намалите загубите.
4. Бъдете търпеливи
Пазаруването е цяла наука, но един от най-добрите съвети е да се заредите с търпение и да дебнете за изгодни оферти. Защо да изсипвате една торба пари за роклята или якето, които сте си харесали, вместо да изчакате да бъдат намалени преди излизането на новата колекция? Помислете добре дали си струва да платите за най-новия модел смартфон, ако разликата в техническите параметри с миналогодишния е минимална, а цената е почти двойно по-висока.
Ако не взимате емоционални решения, а сравнявате внимателно офертите на пазара, в дългосрочен план ще можете да спестите сериозни средства.
5. Събирайте талони за отстъпки
Вечерята в ресторант е едно от любимите занимания в края на седмицата, но може да натежи сериозно върху портмонето ви. Много заведения обаче предлагат различни бонуси и талони за отстъпка за своите редовни клиенти. Ако потърсите по-внимателно за най-щедрите предложения и ги събирате редовно, може да се окаже, че в края на месеца разполагате с достатъчно ваучери, за да си позволите една вечеря за двама за "без пари".
6. Разходете се до магазина за дрехи втора употреба
Магазините за употребявани дрехи са пълни с изгодни оферти и почти неизползвани маркови облекла, които могат да ви спестят наистина много пари. Ако никога не сте хвърляли поглед на "second hand" офертите заради съмнения в качеството, е време да захвърлите предрасъдъците. Много от тези магазини избират внимателно стоката си и ви дават възможност да обновите гардероба си на много изгодна цена.
7. Помислете за задълженията си
Ако искате да започнете новата година начисто, може би е време да помислите за това как да оптимизирате вноските по соя кредит. Ако сте натрупали значителни задължения по кредитната си карта например, които не можете да погасите в рамките на един или два месеца, си струва да прегледате офертите за рефинансиране и обединяване на задължения. Те могат да Ви спестят много пари за лихви в дългосрочен план. Внасянето на малко по-голяма сума от задължителната минимална вноска също би ви помогнало да изчистите борчовете по-бързо.
В платформата за сравнение на кредитни продукти Kredit.bg можете да разгледате актуалните оферти за потребителски, ипотечни и бързи кредити. Весели празници!