Американските банки масово затварят физическите си клонове
снимка: Pixabay
Банковите клонове в американските градове намаляват, а най-потърпевши са отдалечените селски райони и бедните общини, в които живеят предимно представители на етническите малцинства. Това се посочва в анализ на Федералния резерв на САЩ, цитиран от The Wall Street Journal.
Повече от половината (51%) от общо 3 114 общини в Съединените щати отчитат спад в броя на физическите банкови клонове в периода от 2012 до 2017 година. Основната причина за това е консолидацията в банковия сектор след финансовата криза, както и дигитализацията на финансовата индустрия.
Селските общини, които са малко под 800, са загубили 1 553 клона, което представлява спад от 14% за петгодишния период, отбелязват от Фед. Понижението в тези райони е доста по-сериозно от това в градските области, където клоновете са намалели с 9%.
Тази тенденция може да окаже силно негативно влияние върху местното население, тъй като в много от тези региони икономическата среда и без това е неблагоприятна, се посочва още в анализа на централната банка.
Бърз кредит на вноски - City Cash - 3000 - 40.05
“Някои от потребителските сегменти са оставени без необходимия достъп до удобни и евтини финансови услуги. Най-уязвими са възрастните хора и представителите на дребния бизнес”, твърдят авторите на анализа.
Според тях затварянето на местните банки в много общини лишава голяма част от населението от адекватно финансово обслужване, а фирмите губят достъпа до кредитни ресурси, необходими за поддържането и разширяването на техния бизнес.
Анализаторите на Фед припомнят, че при увеличаване на дистанцията между банката и кредитополучателия, лихвите обикновено се увеличават. По тази причина много компании предпочитат да теглят заеми от локалните банкови институции.
Потребителски кредит - Българо-американска кредитна банка АД - 50000 - 5.40
Все повече потребители предпочитат да използват мобилно и онлайн банкиране за ежедневните задачи, като банкови преводи и плащане на комунални услуги. Но за някои социални групи преходът към дигиталните приложения се оказва доста по-труден. Сред тях са възрастните хора, домакинствата с ниски доходи и жителите на отдалечените селски общини.
Финансовите експерти на централната банка призовават правителството и банковия сектор да помислят за потенциалните съвместни инициативи и партньорства, които да подобрят достъпа до финансови услуги в засегнатите общности.