Банката, която не се страхува от Брекзит
снимка: Pixabay
Хиляди работни места и милиарди долари напускат Лондон заради несигурността около Брекзит, но най-старата германска банка няма никакви притеснения. Нещо повече, основаната през 1590 година Berenberg Bank игнорира всеобщата паника и възнамерява да използва момента за разширяване на инвестиционния си бизнес именно на Острова, пише Bloomberg.
"Каквото и да се случи с Брекзит, Лондон ще продължи да бъде гравитационният център на финансовите услуги в Европа. Не бихме могли да изберем по-добро място за нашата централа. Подобен финансов център трудно може да бъде изграден от нищото", казва директорът на поделението за инвестиционно банкиране на Berenberg Дейвид Мортлок.
От 2015 година (около година преди референдума, в който британците гласуваха за напускане на Европейския съюз) насам Berenberg Bank е увеличила персонала си от 250 на над 400 души. Централата на трезора се намира в сграда на Threadneedle Street, точно зад тази на Bank of England.
Някои от големите трансанкции на компанията във Великобритания включват продажбата на акции на Burford Capital (на стойност 256 милиона долара), сделката за прдажба на логистичната компания Eddie Stobart за 40 милиона долара и IPO-то на компанията за изграждане на подводни кабели Tekmar Group на стойност 82 милиона долара.
Бърз кредит до заплата - Кредисимо АД - 800 - 41.24
Междувременно някои от водещите световни финасови институции обявиха плановете си за преместване на своите офиси извън Обединеното кралство и пренасочване на инвестициите си на други места като Париж, Дълбин, Франкфурт и Мадрид.
"Изненадан съм от факта, че индустрията няма никаква яснота за възможните последствия, ако се стигне до Брекзит без споразумение. Истината е, че изобщо не знаем как ще изглежда целият процес по напускането", казав още Мортлок.
Bloomberg припомня, че това не е първият случай, в който Berenberg Bank решава да тръгне "срещу течението". В разгара на световната финансова криза германската банка, в която наследниците на нейните основатели от семейство Беренберг все още имат акционерно участие, направи сериозни вложения в своето инвестиционно поделение в Германия, за да се възползва от отстъплението на големите трезори.
Ипотечен кредит - Първа инвестиционна банка - 500000 - 3.00
Компанията отправя поглед и отвъд Океана. Наскоро тя осъществи първото си IPO на борсата в Ню Йорк. Печалбата й за 2017 година се удвои до 90 милиона евро в сравнение с нивата от 2009 година. През 2018 година обаче финансовият резултат се понижи с близо три четвърти до 23 милиона долара, а банката започна да продава част от активите си. Тя се раздели с 80% от капитала на своето швейцарско поделение и затвори клона си във Виена.
По отношение на Великобритания и Брекзит обаче ръководството на Berenberg решава да не се подава на всеобщите настроения.
Потребителски кредит - Postbank (Пощенска банка) - 70000 - 10.95
Според Дейвид Мортлок едно от предимствата на банката е, че разполага с повече хора в отделите за продажби и проучвания отколкото повечето специализирани фирми във финансовия сектор. Често тя работи в тандем с други консултантски компании, какъвто бе случаят с IPO-то на търговеца на уран Yellow Cake, на стойност 180 милиона долара. Тогава Berenberg Bank си партнираше с Numis Corp, припомня изданието.
През 2018 година най-старата германска банка се изкачи до девета позиция в класацията на най-големите посредници при продажба на акции за региона на Европа, Близкия изток и Африка, изпреварвайки далеч по-именити институции като Barclays, Societe Generale и BNP Paribas. За сравнение през 2014 година тя беше едва на 19-то място в този списък.