Банките в Германия ще продават и съхраняват криптовалути
снимка: Pixabay
Германските банки ще могат да продават и да съхраняват криптовалути от 2020 година, след като влезе в сила новата Директива срещу прането на пари в ЕС, съобщава Handelsblatt.
Засега точната дата, в която промените ще станат факт, не е ясна, но се очаква това да се случи през следващата година.
Трезорите в Германия ще могат да предлагат на своите клиенти различни продукти и услуги, базирани на криптовалутите. Включително и да управляват инвестиционни портфейли, по същия начин, по който това важи за акциите, облигациите и останалите финансови инструменти.
“Германия е на път да се превърне в истински хъб за търговията с дигитални валути. Законодателите в страната са сред “пионерите” в тази област”, смята изпълнителният директор на консултантската компания DLC Свен Хилдебрандт.
Бърз кредит на вноски - City Cash - 1500 - 35.04
По думите му тази стъпка ще отвори нови възможности не само за клиентите, но и за самите банки.
Представителите на Германската банкова асоциация също приветстват промените.
“Кредитните институции имат сериозен опит в управлението на клиентските активи и на риска. Тяхната роля е да защитават интересите на инвеститорите и винаги са били под контрола на финансовите регулатори”, се посочва в изявлението на асоциацията.
Според нейните представители законодателните промени ще дадат възможност на местните финансови играчи да инвестират в криптовалути, без да им се налага да търсят алтернативни канали и посредници в чужбина.
Не всички обаче са ентусиазирани от предстоящите промени. Според финансовия анализатор Нилс Наухаузер възможността за продажба и съхранение на криптовалути от страна на банките ще увеличи значително рисковете за техните клиенти.
Потребителски кредит - Централна Кооперативна Банка АД - 800 - 9.70
“Ако банките получат възможността да продават дигитални валути и да ги съхраняват срещу определена такса, клиентът поема риск да загуби цялото си вложение, като в много случаи той може въобще да не е наясно с това”, смята Наухаузер.
По думите му банките би трябвало да са задърлжени да информират инвеститорите за всички възможни рискове, каквито са изискванията при търговия с акции и облигации. Той обаче уточнява, че в новата директива за криптовалутите подобно изискване не е заложено.