Barclays очаква възстановяване в банковия сектор
снимка: Pixabay
Акциите на големите европейски банки показват признаци на възстановяване, а инвеститорите постепенно променят негативната си нагласа към сектора, който пострада сериозно през последната година. Това се посочва в анализ на Barclays, цитиран от CNBC.
Стабилизирането на макроикономическите показатели в еврозоната и плавния ръст на облигационните доходности се очаква да се отразят позитивно на банковите акции, тъй като те имат най-силна корелация с тези два индикатори.
Индексите на производствената активност отчитат повишения през последните месеци, което е индикация за раздвижване и в реалния сектор. Според експертите на Barclays е много вероятно инфлацията и доходностите по държавните облигации да намерят "дъно" в следващите месеци, а това обикновено се отразява позитивно на т. нар. "value stocks" - акциите, които се търгуват на по-ниска цена в сравнение с фундаменталните си показатели.
Те също така отчитат, че в Италия правителството се опитва да демонстрира известна фискална дисциплина, а Европейската централна банка планира нова серия от финансови стимули, които да намалят негативния ефект от отрицателните лихви върху банковия сектор.
Потребителски кредит - Централна Кооперативна Банка АД - 30000 - 6.00
Акциите на европейските банки регистрираха рязко понижение през първото тримесечие на 2019 година, като загубиха 13% от стойността си. За последните 12 месеца капитализацията им пада средно с 18.64 на сто.
През последните няколко седмици обаче се наблюдават признаци на възстановяване, като от края на юни поскъпването на акциите в банковия сектор е с близо 5 на сто.
Според главния стратег на Barclays Еманюел Кау акциите на банките в момента са подценени, а в същото време предлагат сравнително висока дивидентна доходност от 6 на сто.
Бърз кредит на вноски - Сити Кеш ООД - 3000 - 40.05
В същото време обаче някои от основните рискове пред финансовия сектор си остават налице. Сред най-сериозните са отрицателните лихви , заплахата от ескалация на търговските конфликти, неяснотите около брекзит и затягането на регулациите, свързани с прането на пари, смятат експертите на Barclays.