Barclays се завръща към ипотечните облигации 10 години след кризата
снимка: Pixabay
10 години след световната финансова криза, която до голяма степен бе предизвикана от срива на пазара на ипотечни облигации в САЩ, британската банка Barclays обяви, че смята отново да заложи на тези финансови инструменти, пише Reuters. Институцията иска да повиши рентабилността на инвестиционното си поделение и счита, че секюритизацията* на ипотечни заеми може отново да бъде печеливша.
В годините след кризата банките "замразиха" търговията с обединени портфейли от ипотечни, автомобилни или корпоративни кредити, тъй като тези активи бяха силно демонизирани заради своята роля във финансовата катастрофа от 2008 година.
Barclays обаче планира своето завръщане на този пазар и вече има сформиран екип от 140 банкери и трейдъри, като в близко бъдеще ще го подсили и с още попълнения. В момента този тип ценни книжа предлагат доста по-добра доходност от конвенционалните акции и облигации, пише още изданието.
Британската банка, както и по-голямата част от нейните конкуренти, беше преустановила бизнеса си със секюритизация на вземания след кризата, но сега директорът на трезора, който отговаря за световните пазари, Стивън Дейнтън, смята, че моментът за завръщане на пазара е подходящ.
"Този бизнес донесе на Barclays приходи от 500 милиона паунда (около 633 милиона щатски долара) за миналата година. Някои от нашите конкуренти обаче правят по 1 милиард паунда (1.26 млрд. долара). За нас е напълно постижима цел да увеличим постъпленията си до това ниво през следващите 2-3 години", обяснява Дейнтън.
Ипотечен кредит - Българо-американска кредитна банка АД - 500000 - 3.60
Начинанието има потенциала да се превърне в сериозен успех за изпълнителния директор на Barclays Джес Стейли, който полага сериозни усилия да повиши печалбите на банката в сегмента на инвестиционното банкиране. Отделът за секюритизираните инструменти в момента се ръководи от ветерана Скот Айхел, който имаше възможността да наблюдава отблизо възхода и падението на пазара на ипотечни облигации в САЩ като част от екипа на Bear Stearns през 2008 година.
Айхел и неговия екип ще "пакетират" и продават най-различни финансови инструменти - от корпоративни и ипотечни заеми до по-екзотичните инструменти, като телевизионни права за излъчване на спортни събития.
"Пазарът се промени много, както вътре в самите банки, така и извън тях. Регулаторната рамка днес е много по-съвършена", казва Айхел.
Ходът на Barclays изглежда доста смел, особено като се има предвид, че банката бе принудена да плати глоба от 2 милиарда долара като част от съдебното си споразумение с американските регулатори. Тя бе разследвана именно заради злоупотреби при търговията с ипотечни облигации през 2008 година.
Бърз кредит на вноски - Кредисимо АД - 3000 - 41.24
Но сега завръщането на британския трезор вече започва да носи първите си дивиденти. Barclays се нарежда на шесто място на американския пазар по продажби на секюритизирани инструменти - с две позиции по-нагоре от миналата година. От европейските банки единствено Credit Suisse е по-напред в класацията.
От Barclays се надяват и на известно разхлабване на регулациите на пазара на секюритизирани инструменти. Президентът на САЩ Доналд Тръмп намекна за това още през 2017 година, заявявайки че затягането на контрола върху финансовия сектор след кризата може би е "отишъл твърде далеч".
Бърз кредит на вноски - Сити Кеш ООД - 3000 - 40.05
Британската банка планира да разшири екипа, ръководен от Скот Айхел, до 177 души и да се фокусира не само върху американския, но и върху европейския пазар.
*Секюритизацията е процес, при който се обединяват портфейли от финансови или материални активи и срещу тях се издават ликвидни ценни книги (акции или облигации). Впоследствие те се предлагат за търговия на финансовите пазари.