Британските банки ще публикуват "завещания" приживе
снимка: Pixabay
Големите британски банки ще трябва да подготвят специални отчети до своите акционери, в които да гарантират, че в случай на фалит или преструктуриране няма да предизвикат сътресения на финансовите пазари, съобщава Reuters. Информацията трябва да бъде публикувана най-късно до 2021 година.
Десет години след спасяването на Royal Bank of Scotland и Lloyds с държавни средства по време на финансовата криза, британските трезори ще бъдат натоварени със задължението приживе да изготвят своите "завещания". В тях те трябва да удостоверят, че дори да изпаднат в несъстоятелност, депозитите на клиентите и основните услуги няма да бъдат засегнати.
"Увеличаването на прозрачността в процедурите по обявяване на банкрут е в интерес на обществото. Освен това то насърчава банките да предприемат допълнителни мерки за подобряване на вътрешния си контрол", коментира подуправителят на Bank of England Джон Кънклиф.
Британската централна банка си е поставила за цел до 2022 година всички банки на Острова да изпълняват изискванията за безпроблемно преструктуриране и да държат специални резерви, които да послужат за възстановяване на капиталовите им буфери в случай на някакви пазарни сътресения.
Потребителски кредит - Първа инвестиционна банка - 80000 - 5.99
Според разпоредбите на институцията всички трезори, които държат депозити на стойност над 50 милиарда паунда (61 милиарда долара), ще трябва публично да обявят съдържанието на своите "предварителни завещания" до юни 2021 година.
От своя страна Bank of England ще публикува на всеки две години оценка за състоянието на големите трезори и ще посочва изрично всички възможни фактори, които създават рискови или биха могли да попречат на преструктурирането им. Целта е повече да не се допуска съществуването на банки, които са "твърде големи, за да фалират" и да бъдат поставяни под заплаха средствата на данъкоплатците.
Бърз кредит на вноски - Кредисимо АД - 3000 - 41.24
След финансовата криза в САЩ също бяха приети подобни разпоредби и банките бяха задължени да разкриват информация за евентуалното си преструктуриране. Наскоро обаче режимът беше облекчен и пълните отчети вече не се подават толкова често.
Европейската централна банка засега не е въвела задължително оповестяване на банковите "завещания".
Така или иначе, британските банки вече държат много по-големи резерви в сравнение с годините преди кризата. Това означава, че вероятността някоя от тях да изпадне в несъстоятелност в днешно време е много по-малка, отколкото през 2008 година, отбелязва още агенцията.