Бурната история на най-старата банка в света
Италианската банка Monte dei Paschi di Siena е най-старата все още действаща финансова институция в света. Трезорът води началото си от благотворителната организация Monte pio di Siena, създадена през 1472 година от магистратите на града-държава Република Сиена. Целта й била да отпуска кредити на хора в затруднено материално положение с минимална лихва, както и да помага за развитието на местната икономика.
За своите операции Monte pio разчита на заеми от държавната хазна, както и на дарения. През 1568 година трезорът разширява дейността си и започва да финансира някои от градските институции, като Университета в Сиена, както и фермерите от региона на Марема. Малко по-късно, през 1580 година, банката се сдобива и с колекторски отдел, който се занимава със събирането на вземанията.
В настоящата си форма обаче Monte dei Paschi di Siena съществува от 1624 година, когато получава и официалния си статут на банкова институция и е приобщена към Великото херцогство на Тоскана, управлявано от фамилията Медичи. Херцог Фердинандо II Медичи предоставя държавни гаранции за вложителите на банката и им поверява управлението на държавните приходи от пасищата в региона Марема, откъдето идва и името на банката*. Основната мисия на трезора е свързана с подпомагането на стагниращата икономика на Тоскана.
Monte pio и Monte dei Paschi официално се сливат през 1783 година под общото име Monti riuniti, а по-късно, през 1834 година, към структурата е добавена и спестовна банка - Cassa di Risparmio. След обединението на Италия, което завършва през 1871 година, дейността и териториалният обхват на финансовата институция се разширяват значително. От 1872 година тя вече действа под настоящото си име Monte dei Paschi di Siena, с което е ратифициран и новия и статут.
Най-голямата експанзия обаче банката предприема в годините след Първата световна война. Тогава Monte dei Paschi отваря над 100 нови клона в цялата страна, разширява колекторските си услуги и поглъща много регионални банки, които изпитват финансови затруднения. Този процес продължава и след Втората световна война, като сред най-мащабните придобивки попадат Credito Lombardo (закупена през 1976 година от застрахователната компания Compagnia di assicurazioni di Milano) и Credito Commerciale (1979).
На 25 юни 1999 година акциите на Banca Monte dei Paschi di Siena са пуснати за търговия на фондовата борса в Милано, с което започва и нова фаза в стратегията за експанзия. В групата влизат Banca Agricola Mantovana и Banca del Salento, а през 2007 италианският трезор купува за 9 милиарда евро базираната в Падуа Banca Antonveneta, която дотогава е собственост на испанската Banco Santander.
С разразявавето на световната финасова криза през 2008 година обаче започват и проблемите за най-старата банка в света. Част от поделенията на Monte dei Paschi започват да генерират значителни загуби. С цел да ги "прикрие" във финансовите отчети, ръководството използва деривативни сделки с някои от водещите световни финансови институции като Deutsche Bank и Nomura.
Деривативният скандал излиза наяве на 23 януари 2013 година, а одиторите изчисляват че за периода от 2009 до 2013 година банката е генерирала загуби от над 750 милиона евро. Акциите на Monte dei Paschi се сриват с над 8% само за един ден, свикано е извънредно събрание на акционерите и е поискана държавна помощ в размер на 3.9 милиарда евро, с които да бъдат покрити облигационните задължения на трезора. На 26 януари Централната банка на Италия одобрява отпускането на спасителната "инжекция", но с това проблемите не приключват.
През 2014 година Monte dei Paschi се проваля на стрестестовете, проведени от Европейската централна банка и получава срок от две седмици да увеличи капитала си с над 2 милиарда евро. Същата ситуация обаче се повтаря и през 2016 година, а делът на лошите кредити в портфейла на банката достига близо 40%.
В крайна сметка през юли 2017 година се стига до национализацията на Monte dei Paschi di Siena, в рамките на която италианското правителство отпуска помощ от 5.4 милиарда евро и поема изцяло контрола върху банката.
Към момента Monte dei Paschi е петата по големина банка в Италия с размер на активите от 144 милиарда евро. Ръководството провежда оздравителен план, който има за цел да изправи трезора "на крака" и да даде възможност на държавата да продаде своя дял на чястен инвеститор.
*Paschi - пасища, итал.