Човекът, който основа компания с дълг от кредитни карти
Кевин Планк. снимка: Instagram
Историята на Кевин Планк и неговата компания за производство на спортни облекла и аксесоари Under Armour започва по идентичен начин с тези на много други предприемачи - добра идея, свързана с практически проблем, набиране на средства, разширяване на производството, листване на борсата и глобална експанзия. Това, което много хора не знаят, е че Планк стартира начинанието си с 20 000 долара лични спестявания и заем от 40 000 долара, взет с кредитни карти.
През 1996 година Планк е на 23 години и е на път да приключи кариерата си като капитан на отбора по американски футбол в Университета в Мериленд. Младежът забелязва, че ластичните шорти, които използват футболистите, остават сухи по време на тренировка, за разлика от останалите елементи от екипировката, които са постоянно мокри. Така му идва идеята от същия материал да създаде спортни облекла, които не абсорбират влагата.
По време на следването си в колежа Кевин Планк успява да спести около 20 000 долара от продажба на тениски по концерти. Останалата сума, която му е необходима, за да започне бизнеса си, възлиза на 40 000 долара, които той тегли от пет кредитни карти. Още на следващата 1997 година високите лихви по задълженията го изправят пред пълен фалит.
Точно тогава обаче Планк успява да сключи и първата си голяма сделка. Технологичният университет на Джорджия купува от него екипи за футболния си отбор на стойност 17 000 долара. В следващите месеци още 12 тима от Националната футболна лига поръчват от облеклата на Under Armour и в края на втората година от съществуването си компанията вече има продажби за над 100 000 долара.
През 2005 година, по-малко от десет години след създаването си, тя осъществява и своя дебют на Нюйоркската фондова борса и успява да набере над 150 милиона долара. Цената на акциите се удвоява още в първия ден на търговията.
В последните години Under Armour бе и обект на редица скандали, включително и политически, след като в началото на 2017 година Кевин Планк публично заяви подкрепата си за новоизбрания президент Доналд Тръмп. Това предизвика гневните реакции на много спортисти и публични личности, включително и на някои от рекламните лица на компанията, като звездата от NBA Стеф Къри и холивудската знаменитост Дуейн Джонсън - Скалата.
Впоследствие Планк постепенно се разграничи от тази своя позиция и дори публично критикува стопанина на Белия дом за някои негови постъпки, например забраната за гражданите на някои мюсюлмански държави да пътуват до САЩ и решението за ивзаждането на страната от Парижкото споразумение за климата.
Днес Under Armour може да се похвали с пазарна капитализация от 9.2 милиарда долара и оборот от над 5 милиарда долара. А всичко започва с пет кредитни карти, използвани напълно до своя лимит.
Но историята на успеха на Кевин Планк едва ли е най-добрият пътеводител за бъдещите предприемачи, особено в частта с първоначалното финансиране. Всъщност той нарушава един от основните принципи при управлението на личните финанси, а именно да не се използват краткосрочни високолихвени заеми за дългосрочни начинания.
Вероятно всеки би си задал въпроса какво щеше да стане, ако не бе успял да сключи големите си сделки с американските футболни отбори малко преди да фалира. Разбира се трябва да бъде отчетен и фактът, че днес стартъп компаниите имат много повече опции в търсенето на първоначален капитал, отколкото през 90-те години на миналия век. И в днешно време стартирането на бизнес с кредитна карта със сигурност не е от най-добрите идеи.
Самият Планк обаче обича да казва, че никой няма да повярва в теб, ако сам не си повярваш и сигурно е прав.