Човекът, който създаде най-голямата американска банка
J.P. Morgan Chase е най-голямата банка в Съединените американски щати с активи от над 2.5 трилиона долара. Нейната история е свързана с името на една от най-влиятелните личности в света на финансите - американският финансов магнат Джей Пи Морган. Кой е той и как неговата компания успява да се нареди сред символите на Уолстрийт?
Джей Пи Морган е роден на 17 април 1837 година в Хартфорд, Кънектикът под името Джон Пирпонт Морган. Банковата му кариера започва през 1857 година, когато постъпва на работа в лондонския клон на компанията Peabody, Morgan & Co. Тя е основана от баща му Джуниъс Спенсър Морган и неговия партньор Джордж Пийбоди. По време на Американската гражданска война, продължила от 1961 до 1965 година, компанията е замесена в скандал, който впоследствие придобива известност като "Аферата с карабините Хол". Джей Пи Морган финансира със заем спекуланта Джеймс Рипли, който купува 5000 карабини от военен склад на цена от 3.50 долара за брой, а впоследствие един от генералите на Севера Джон Фремънт ги купува за по 22 долара. Аферата остава в историята като един от първите документирани случаи на безскрупулно източване на държавни средства.
Самият Джей Пи Морган избягва военната служба по време на гражданския конфликт, след като плаща 300 долара на друг човек, който се записва в армията вместо него.
През 1871 година банкерът и неговия ментор Антъни Дрексъл основават в Ню Йорк Drexel, Morgan & Company. След кончината на Дрексъл през 1895 година фирмата е прекръстена на J.P. Morgan & Company.
Джей Пи Морган е основният двигател за сливането на компанията на Томас Едисон General Electric и Thomson-Houston Electric Company през 1892 година, откъдето води началото си модерният индустриален гигант General Electric. J.P. Morgan & Co помага и на федералното правителство по време на финансовата криза след 1893 година. Той сформирал инвестиционен синдикат, който продавал злато на хазната срещу държавни облигации. Закупените ценни книжа били на обща стойност 62 млн. долара, а златните резерви на САЩ нараснали до 120 млн. долара.
Стоманодобивният гигант United States Steel Corporation и телекомоникационната компания AT&T също са сред финансовите "творения" на Джей Пи Морган, тъй като той е основният двигател зад тяхната организация.
До началото на XX век J.P. Morgan & Company вече е успяла да се наложи като една от водещите банки в Съединените щати, а дейността й е фокусирана основно върху придобиването, консолидацията и реогранизацията на различни бизнес начинания. През 1900 година Морган вече притежава контрол върху половината железопътни линии в страната.
В началото на миналия век в американските финансови среди вече се говори за "морганизация" - придобиването и преструктурирането на губещи компании, които впоследствие започват да генерират печалби. В някои случаи дори и само слуховете за включването на влиятелния банкер в даден бизнес кара останалите инвеститори също да купуват акции в очакване на положителните промени.
Не всички бизнес начинание на Джей Пи Морган обаче се увенчават с успех. През 1900 година изобретателят Никола Тесла успява да убеди Морган, че може да построи трансатлантическа безжична комуникационна система и получава от финансиста 150 000 долара (еквивалентни на близо 4.5 милиона в наши дни). Условието е Морган да получи контрол върху 51% от патентите. Впоследствие легендарният физик решава, че ще работи в много по-голям мащаб и ще превърне проекта в система за безжичен трансфер на електрическа енергия по цялото земно кълбо. Морган обаче решава, че това е в нарушения на подписания договор и отказва да финансира по-нататъшните идеи на Тесла. Проектът е официално изоставен през 1906 година и никога не влиза в действие.
През 1902 година Джей Пи Морган се включва в наддаването за строежа на нов лъч от лондонското метро, който да конкурира вече съществуващата подземна линия на Underground Electric Railways Company of London, собственост на Чарлз Тайсън Йеркс. Самият Йеркс обаче се възползва от контактите си в британския парамент и осуетява опита на Морган да получи разрешение за проекта.
Но може би най-големият провал на Джей Пи Морган се свързва със злополучната International Mercantile Marine Company - холдинговата компания, която заявява амбициите си да доминира трансатлантическото корабоплаване. Той осигурява една голяма част от финансирането за нейното създаване. Една от дъщерните фирми на IMMC е White Star Line - компанията, която построява луксозният пътнически лайнер Титаник. Корабът потъва през 1912 година след сблъсък с айсберг, година преди кончината на самия Джей Пи Морган, и става причина за финансовия крах на International Mercantile Marine Company. Тя банкрутира през 1915 година.
Един от любопитните факти от живота на Джей Пи Морган, които не са известни за широката публика, е че популярното човече с мустаците, цилиндъра и бастуна от настолната игра "Монополи", известно като г-н Пенибегс, е създадено по образа на американския банкер.
Чичото на Джeй Пи Морган, композиторът Джеймс Пирпонт пък е автор на популярната коледна песен "Jingle Bells".
Джей Пи Морган умира в съня си 31 март 1913 година в италианската столица Рим. В негова чест знамената на Уолстрийт са свалени наполовина, а фондовата борса в Ню Йорк прекратява търговията за два часа, докато ковчегът с тленните му останки преминава по улиците на града.
Наследството му се оценява на 68 милиона долара, което се равнява на около 1.4 милиарда днес (на база покупателната спобност) и около 25.2 милиарда, ако за съпоставка се вземе брутният вътрешен продукт на САЩ.
След смъртта на Джей Пи Морган, начело на бизнес империята застава неговият син Джей Пи Морган Джуниър.