Европейските банки и коронавируса: Какво следва?

снимка: Pixabay
Паниката на световните финансови пазари, предизвикана от разпространението на Covid-19 по света, засилва натиска върху европейския банков сектор, който и без това изпитваше затруднения на фона на отрицателните лихви и слабия икономически растеж на Стария континент, пише The Wall Street Journal.
Сега трезорите предприемат спешни мерки, за да успокоят своите клиенти и да ограничат щетите за бизнеса си. Възможните варианти, които се обмислят, включват гратисен период за вноските по ипотечните кредити, разширяване на кредитните линии и отпускане на преференциални заеми за гражданите и фирмите, които имат най-голяма нужда от тях.
Освен с опасността от разпространяване на епидемията, финансовият сектор е изправен и пред най-сериозните турбуленции на пазарите от световната финансова криза насам, срив в цената на петрола и резки движения на валутните курсове.
Британската банка Royal Bank of Scotland, в която правителството е акционер с 62% от капитала, обяви, че ще отпусне целеви кредити на стойност 6.5 милиарда долара за компаниите, които са най-засегнати от коронавируса.
“Несигурността на пазарите е безпрецедентна, дори и по съвременните стандарти. Ние сме тук, за да осигурим гаранции за бизнеса и да му помогнем да се справи с временните затруднения”, заяви изпълнителният директор на RBS Алисън Роуз.
Потребителски кредит - Централна Кооперативна Банка АД - 60000 - 5.50
Акциите на водещите европейски банки се сринаха, на фона на разпространението на Covid-19 във все повече държави на континента. Борсовият индекс Stoxx Europe 600 Banks, който следи движението на книжата на най-големите финансови компании в Европа, отчете спад от 30% за последните три седмици.
Цената на финансирането за банките пък се удвои за същия период и вече достига нива, които не са регистрирани от дълговата криза през 2013 година насам.
Инвеститорите се опасяват, че със задълбочаващия се спад на икономическата активност компаниите ще изпитват все по-големи затруднения да погасяват задълженията си и да плащат на своите служители.
Евентуалният ръст в броя на фалитите ще засегне тежко банковия сектор, тъй като трезорите ще трябва да инкасират нови загуби в период, когато финансовите им резултати така или иначе не са кой знае колко силни, “благодарение” на ниските лихви и слабия растеж.
Ипотечен кредит - Българо-американска кредитна банка АД - 500000 - 3.40
През последните няколко дни се проведоха серия от срещи на високо равнище, в които участваха представители на правителствата на европейските държави, финансовите и банковите регулатори, на които бяха обсъдени възможностите за подкрепа на малкия и средния бизнес чрез държавни гаранции, данъчни облекчения и преференциални оферти от страна на банките.
В Еврокомисията дори се обсъжда възможността за временно облекчаване на ограниченията за субсидиите и държавната помощ, докато ситуацията се стабилизира, твърдят анонимни източници от Брюксел, цитирани от WSJ.
В Италия, където от понеделник вечер е в сила карантинен режим за цялата страна, най-голямата банка UniCredit обяви, че ще отпусне 12-месечен гратисен период за вноските по ипотечните кредити на физическите лица и малките фирми в някои региони.
В Германия, където ситуацията не е толкова сериозна, местното поделение на италианската банкова група ще отпуска целеви кредити за бизнеса, които ще му помогнат да преодолее временните ликвидни проблеми.
Междувременно управителят на Bank of England Марк Карни и президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард заявиха, че са “готови да действат”.
Карни заяви, че “линиите за комуникация” с останалите водещи световни финансови институции са отворени и че всички имат разработени планове за действие в кризисни ситуации.
Бърз кредит на вноски - Кредисимо EАД - 4000 - 40.00
ЕЦБ също заяви, че е готова да предприеме действия “в съотвествие със съществуващите рискове”. Възможните опции за Кристин Лагард и нейните колеги включват ново понижение на лихвите още по-надълбоко в “отрицателната” територия и предоставяне на целеви заеми за банките и компаниите, засегнати от епидемията.
Все по-често се чуват и призиви за изработване на общоевропейска стратегия, която да позволи на кредитополучателите да отложат част от плащанията към банките с няколко месеца.