IBM и Bank of America създават обща "облачна" платформа
снимка: Pixabay
Американският технологичен гигант IBM и Bank of America създават специализирана "облачна" платформа, предназначена изцяло за финансовия сектор. BoA е първият трезор, който ще използва новата технология, съобщава Reuters.
Платформата има за цел да отговори на все по-високите регулаторни стандарти и изисквания за сигурност във финансовата сфера.
"Поставяйки нови стандарти, които адресират предизвикателствата при съхранението на чувствителна информация, нашата цел е да осигурим такова ниво на сигурност в облачните технологии, което до този момент не беше постижимо", казва главният технологичен директор на Bank of America Кейти Бесант.
През последните няколко години втората по големина банка в Съединените щати се фокусира върху преструктурирането на вътрешните си "облачни" структури и успя да намали броя на физическите сървъри от над 200 000 през 2012 г. до около 70 000 към момента. Броят на центровете за данни, поддържани от компанията, пък беше понижен от 67 на 23.
Бърз кредит на вноски - City Cash - 1500 - 35.04
В резултат на тези усилия Bank of America е спестила над 2 милиарда долара годишно, каза изпълнителният директор Брайън Монихан по време на представянето на финансовите резултати за третото тримесечие на 2019 година. Въпреки това банката все още разчита на външни доставчици за по-голямата част от облачните услуги, тъй като при тях цената е между 23% и 30% по-ниска.
"Ние нямаме нужда да бъдем собственици на хардуера. Просто търсим компаниите, които могат да ни предложат най-добрите условия", заяви Монихан.
Инвестициите в cloud платформи стават все по-важни за банковия сектор, на фона на дигитализацията на трансакциите. За платформите е важно да пренасят информацията възможно най-бързо, да гарантират високо ниво на сигурност и да не допускат прекъсвания и аварии.
Бърз кредит до заплата - Кредисимо EАД - 1000 - 40.00
В същото време "облачните" технологии на банките са обект на все по-стриктните изисквания на Вашингтон. Скандалът с итичането на данни от Capital One Financial Corp повдигна въпроса за рисковете, които възникват при използването на услуги от външни провайдъри.
Законодателите в САЩ настояват регулаторните институции в САЩ да извършват пряк надзор върху технологичните компании, които осигуряват облачните услуги за финансовия сектор, като Amazon Web Services, Microsoft Azure и Google Cloud.