Как да използваме разумно кредитната си карта?

Кредитните карти дават огромно удобство при пазаруване и покриване на непредвидени разходи, но трябва да бъдат управлявани разумно, защото могат да бъдат и причина за сериозни финансови проблеми. Kredit.bg предлага няколко съвета за използването на кредитните карти, които ще Ви спестят много главоболия:
1. Плащайте навреме
Ако имате възможност, всеки месец покривайте цялата сума на задълженията по кредитната си карта. Това ви гарантира, че няма да плащате лихви и допълнителни такси.
Ако все пак изпитвате затруднения с покриването на целия баланс наведнъж, опитайте се да плащате възможно най-големи месечни вноски, които надвишават минималната сума, изисквана от банката. Ако покривате само минималната вноска, изплащането на задълженията може да отнеме години, дори и за най-малките суми, защото на практика покривате само лихвата и незначителна част от главницата по заема.
Добър съвет е да се въздържате от нови покупки с кредитната си карта, докато не сте изплатили целия натрупан дълг по нея. Всяко прехвърляне на баланса за следващия месец означава плащане на лихви. Ако не разполагате с необходимата "дисциплина", по-добре пазарувайте в брой или с дебитната си карта.
2. Запознайте се с детайлите по договора
Съществен момент от подписването на договора с издателя на кредитната Ви карта е запознаването с точните условия за използването й. Те задължително включват т. нар. "гратисен период", който продължава от момента на извършената покупка до крайната дата за покриването на минималната вноска по картата. Трябва да се запознаете и с определянето на отчетния период, в който се начисляват лихвите върху отпуснатите средства.
Да вземем например кредитна карта, която предлага гратисен период до 45 дни, а отчетният период е до 15-то число на месеца след текущия. Ако направите покупка на 1-ви ноември и погасите сумата до 15 декември, няма да Ви бъде начислена лихва. Ако обаче пазарувате на 20 ноември, то задължението отново трябва да бъде погасено до 15 декември, ако искате да избегнете начисляването на лихва.
Повечето кредитни карти предвиждат гратисен период само за пазаруване, но не и за теглене на пари в брой от банкомат. Това означава, че при теглене в брой лихвата започва да се начислява още от момента на трансакцията. Като цяло тегленето на пари в брой с кредитна карта не е добра идея, но за това - малко по-късно.
Със сигурност трябва да сте запознати с точните срокове и механизми за отчетност, които банката или издателят на картата Ви използва. Така ще можете много по-добре да планирате своите разходи и да се възползвате максимално от удобствата, които картата предлага.
3. Внимавайте за скрити такси и комисиони
По закон издателите на кредитните карти, както и всички останали кредитни институции, трябва да публикуват всички подробности за лихвите, таксите и комисионите, които начисляват. Те със сигурност присъстват в договора, а Вашата задача е да го разгледате внимателно и да внимвате за всякакви допълнителни "трансакционни", "платежни", "наказателни" или "допълнителни" плащания. Както и при останалите кредитни продукти, те трябва да бъдат включени в годишния процент на разходите и да бъдат добавени към дължимата лихва на годишна база. Това е и показателят, по който е най-удачно да се сравняват условията по различните кредитни карти.
Таксата за поддържане на картата може да се начислява на месечна или на годишна база. Т. нар. "златни" или "платинени" кредитни карти обикновено предлагат по-добри условия, по-ниски лихви и повече "бонуси", но таксите за поддръжка при тях могат да бъдат няколко пъти по-високи от обикновените. Преценете внимателно за какво и колко често ще ползвате кредитната си карта, за да изберете най-оптималния вариант.
4. Използвайте "бонусите" и "екстрите", които предлага Вашата карта
В днешно време много от кредитните карти предлагат допълнителни опции или "бонуси", които важат за определен тип покупки или при дадени условия. Има например карти, които дават отстъпка при покупка на самолетни билети или хотелски резервации, други са предназначени за пазаруване в избрани търговски вериги или пък предлагат т. нар. "кеш бек" ("cash back"), чрез който можете да възстановите част от сумата, която сте похарчили в магазина.
Ако използвате теци "екстри" разумно, можете значително да облекчите личните си финанси.
5. Ограничете броя на картите, които използвате
Да, изкушението да се сдобиете с поредната кредитна карта, която дава голяма отстъпка за пазаруване в любимия Ви магазин може да е голямо. Но ако в портфейла си вече притежавате няколко такива, по-доброто решение е да кажете "не". Особено ако по някои от тях вече имате натрупани задължения.
Кредитните карти са един от най-удобните начини за пазаруване, но точно това ги прави толкова опасни. Неразумното им използване може да Ви вкара в капана на дълга много по-бързо, отколкото предполагате.
6. За какво НЕ са подходящи кредитните карти?
Използването на кредитна карта не винаги е по-добър избор от плащането в брой. Търговците насърчават използването им, защото искат да направят пазаруването възможно най-лесно и удобно за клиента, което съответно им носи и повече приходи. Но има ситуации, в които е по-добре да оставите кредитната карта в портфейла.
Типичният пример е когато вече имате натрупан баланс по сметката, който не можете да покриете в рамките на текущия месец. Това означава, че ще трябва да го прехвърлите за следващия отчетен период и да започнете да плащате дължимата лихва. В този случай е по-добре да плащате в брой или с дебитната си карта, докато не покриете всички задължения по кредитната. Това ще Ви спести много излишни разходи.
В никакъв случай не използвайте кредитната си карта за покриване на стари задължения, било то по други картови продукти или краткосрочни заеми. Ако изпитвате затруднения да изплащате вноските по всички задължения, потребителският кредит е много по-добър вариант за тяхното рефинансиране, обединяване и разсрочване във времето. Лихвите по потребителските заеми са поне двойно по-ниски от тези по кредитните карти.
Тегленето на пари в брой също не е добра идея, когато става въпрос за използване на кредитната карта. Както вече стана дума, при теглене на средства то банкомат не можете да се възползвате от гратисния период, а освен всичко друго по много от кредитните карти се начисляват и допълнителни такси за теглене от ATM устройства.