Как една американка успя да изплати студентските си кредити за шест години?
снимка: Pixabay
През юли 2019 година Никол Дълейни плаща последната вноска по своите студентски заеми. Изплащането на задълженията, възлизащи на над 100 000 долара ѝ отнема шест години, при положение, че на повечето американци им трябват средно по над 21 години, за да свалят това бреме от своите плещи, пише Marketwatch.
32-годишната Никол Дълейни живее със своя съпруг Уилям в Сентървил, Охайо и работи като изследовател за фармацевтична компания. Преди няколко месеца тя ражда първото си дете, а в същото време семейството изпълнява и мечтата си за собствен дом. Дълейни твърди, че тази стъпка е можела да се случи и по-рано, ако не е трябвало да се справя с "парализиращите" си дългове.
Както повечето студенти в САЩ, когато завършва висшето си образование в медицинския университет Kettering College в Охайо, Дълейни не си дава сметка за това каква сума ще трябва да връща впоследствие. Оказва се, че дължи на кредиторите си около 105 000 долара, които с лихвите набъбват до внушителните 120 000. Ня няколко пъти тя рефинансира задълженията си, за да ги направи по-удобни за управление, но въпреки това размерът им не намалява.
Едва през 2014 година тя решава да предприеме по-сериозни стъпки за облекчаване на финансовата си ситуация. В това начинание я подкрепя нейният съпруг, който е експерти по финанси. С негова помощ тя въвежда всички свои дългове и вноски в електронна таблица, заедно с лихвените проценти и сроковете за погасяване към всяка от кредитните институции.
Това ѝ помага да види нещата в по-обща перспектива и да прецени кои задължения трябва да бъдат погасени с приоритет.
Потребителски кредит - Българо-американска кредитна банка АД - 50000 - 5.40
"Тази стъпка беше като аларма за събуждане. Разбрах за какво отиват вноските, които плащам и осъзнах, че най-напред трябва да изчистя заемите с висока лихва. Моят съпруг никога не ми е помагал финансово, а само със своето ноу-хау. И беше много горд, когато най-накрая успях да се справя", разказва Дълейни.
Тази първа стъпка е една от най-трудните за нея, защото я изправя лице в лице с мрачната обща картина на всичките ѝ задължения. Тя обаче е наясно, че дълговете се трупат и няма да изчезнат от само себе си, ако не направи нещо по въпроса.
По това време тя работи в кол център на местна козметична компания за 13 долара на час, но заплатата ѝ не е достатъчна, за да погаси по-бързо студентските си заеми. Затова тя започва всяка сутрин да преглежда обявите за работа и в крайна сметка избира по-добро място, където да преследва своята кариера.
Дълейни започва работа по специалността си като изследовател в частна фармацевтична компания. Първоначално разликата в заплащането не е чак толкова голяма, а годишното ѝ възнаграждение достига 36 000 долара, но позицията ѝ дава възможност да се развива и да израства в корпоративната йерархия.
Бърз кредит до заплата - Кредисимо EАД - 1000 - 40.00
За да постигне дългосрочните си финансови цели обаче, Никол Дълейни е принудена да направи и доста "жертви" от гледна точка на личните си разходи. Тя се отказва от много "глезотии", включително от пазаруването на нови дрехи и боядисването на косата.
"Първоначално ми беше доста трудно, но постепенно осъзнах, че наистина нямам нужда от тези неща", разказва Дълейни. Тя все още кара и старата си Тойота Корола от 2005 година, която притежава още студентските си години.
Когато се обръща назад към всички изпитания по пътя към финансовата неависимост, най-ценният съвет към хората в подобна ситуация, според нея, е да бъдат подготвени за преговорите с кредитните институции, да си "напишат домашното" и да бъдат наясно с възможните варианти за погасяване на задълженията.
"Колкото и да са големи, студентските кредити могат да бъдат управляеми в дългосрочен план, стига да подходите към тях стратегически", казва още тя.