Какви са грешките, които най-често допускаме при рефинасиране на кредит?

снимка: Pixabay
Рекордно ниските лихви по ипотечни кредити означават само едно – кредитополучателите могат да рефинансират заемите си със сделки, които биха им позволили да плащат по-ниски месечни такси, като по този начин спестят хиляди левове, пише Profit.bg.
Експертът по лични финанси Сузи Орман казва, че собствениците на имоти, купени с ипотечен кредит, трябва да си поемат въздух и да помислят за миг, защото повечето от тях правят огромна грешка, когато рефинансират заемите си.
Само по време на най-трудните месеци от пандемията от коронавирус – между април и юни, общо 1.7 млн. американци прибегнаха до рефинансиране на задълженията си. Това е двойно повече спрямо година по-рано, става ясно от данни на Attom Data Solutions.
Орман казва, че най-често хората рефинансират техния 30-годишен заем с друг 30-годишен заем, въпреки че от години плащат настоящия.
30-годишните заеми в САЩ са най-популярни и най-често избирани заради ниските месечни вноски, но това би означавало най-голямо оскъпяване в края на периода. У нас най-популярните заеми са 20-годишните, като описаните примери по-долу важат в пълна сила и за България.
„Да речем, че вече сте изплащали своя кредит 14 години и изведнъж решавате, че трябва да го рефинансирате. От банката ви предлагат нов 30-годишен заем и вие се съгласявате, въпреки че току-що сте избрали да изплатите дома си за общо 44 години.
Това е голяма грешка", пише Орман в своя блог.
Милионите хора, които финансираха покупката на домовете си в началото на 2020 г., когато средните лихви по 30-годишните заеми бяха 3.75 на сто, могат да спестят по средните 289 долара на месец с настоящите ниски лихви, показват изчисленията на Black Knight – компания, специализирана в събирането и обработката на данни.
Много пазарни анализатори, сред които и Орман, съветват рефинансирането да се прави при по-кратки срокове.
Повече за грешките, които не трябва да допускате при рефинансиране, можете да прочетете тук.