Какво означава номерът на банковата карта?

снимка: Pixabay
Задавали ли сте си въпроса какво означават номерата на кредитните и дебитните карти? Дали са просто поредица от случайно избрани цифри или зад всяка от тях стои конкретна информация? Отговорите можете да откриете в следващите редове.
Номерацията на банковите карти попада под регулациите на Международната организация по стандартизация (ISO). Номерата са с дължижна между 14 и 19 цифри и се образуват в съответствие с конкретна формула. Те съдържат определена информация за издателя и притежателя на картата.
Първата цифра от номера определя вида на институцията, която е издала картата:
-С номера 1 и 2 са обозначени картите, издадени от авиокомпании
-С 3 се обозночават картите, издадени от туристически агенции или други компании от развлекателната индустрия, както и картите на Diners Club и American Express
-С цифрата 4 започват номерата на картите Visa
-С 5 се обозначават картите на Maestro и Mastercard
-С 6 започват номерата на някои от картите Maestro и Discover
-Номерата, които започват с цифрата 7, обикновено са на карти, издадени от бензиностанции или бъдещи стандарти.
-С 8 започват номерата на картите, издадени от болници и други здравни институции, телекомуникационни компании, както и за евентуални бъдещи стандарти.
-9 е запазена за други институции, в съответствие с разпоредбите на отделните национални регулатори, както и за бъдещи стандарти.
Потребителски кредит - Централна Кооперативна Банка АД - 50000 - 9.60
Следващите 6 до 8 цифри са уникален номер за конкретната институция, която издава картата. Той спомага за проследяването на всяка трансакция.
Останалите цифри (с изключение на последната) се отнасят за сметката на притежателя. С тяхна помощ компанията-издател свързва всеки трансфер с банковата ви сметка.
Последната цифра от номера на банковата карта е контролна и служи за проверка на неговата валидност. За целта се използва специален алгоритъм, известен като алгоритъм на Лун. С негова помощ банките и търговците могат да определят дали номерът, който потребителят предоставя, е реален. Това е и причината, поради която не можете просто да въведете случайна поредица от 16 цифри, когато пазарувате онлайн.
За верификация на всяка отделна трансакция се използва трицифреният CVC номер, който се намира на гърба на кредитната или дебитната карта (Card Verification Code).
Потребителски кредит - Българо-американска кредитна банка АД - 50000 - 4.50
В България най-разпространени са картите на Visa и Mastercard, които най-често са с номера от 16 цифри. Има обаче и издатели, които номерират картите си с по-малко или повече символи.
Според експертите на ISO в бъдеще може да се наложи увеличаване на дължината на номерата на банковите карти, тъй като издателите вероятно ще изчепат наличните комбинации. Така уникалният код на издателия ще стане минимум 8 символа, а идентификацията на сметката на притежателия ще е с минимална дължина от 10 символа.
Бърз кредит на вноски - Сити Кеш ООД - 3000 - 40.05
Освен това новите технологии предоставят допълнителни възможности за подобряване на сигурността на банковите карти. Сред тях са дигиталните "токени", които преобразуват данните от картата в криптиран код, който много по-трудно може да бъде разбит от хакерите. Мобилните разплащания прехвърлят целия процес в смартфона на потребителя, който може да ползва всяка от картите си с помощта на различни мобилни приложения, без да е необходимо да ги носи в себе си.
Експертите са категорични, че в бъдеще начинът, по който оперираме с банковата си карта, може да се промени драстично.