Кредитната история е един от най-важните показатели, които банките и кредитните институции взимат предвид при отпускането на заеми на своите клиенти. Всяка държава има различна система за определяне на кредитното досие и факторите, които влияят върху него. В България функционира Централният кредитен регистър (ЦКР), чиято информационна база се поддържа от Българската народна банка.
В нея фигурира всеки, който някога е теглил кредит от банка, небанкова финансова институция или лизингова компания. ЦКР съдържа информация за текущото състояние на кредитните задължения, както и за това как са били обслужвани през последните пет години.
Кредитите са разделени в четири групи:
-Редовните кредити са тези, при които няма забавяния в обслужването
-Под наблюдение са заемите, при които има отчетени закъснения в погасяването между 31 и 90 дни
-За необслужвани се водят кредитите, при които са натрупани просрочия между 91 и 180 дни
-На загуба за заемите с просрочени плащания по главницата и лихвата от над 180 дни. Това са т.нар. "съдебни кредити", които са предмет на съдебно производство срещу длъжника
Информацията се попълва от кредитните институции и се използва за справка, когато кандидатствате за кредит. Кредиторът проверява вашето "кредитно досие" в ЦКР, за да прецени каква е вероятността да имате проблеми с изплащането на заема в бъдеще. Справката съдържа информация за текущото състояние на кредитите през последния месец, просрочията по активни и погасени кредити през последните пет години и новоотпуснатите кредити през последния календарен месец.
Банките и останалите кредитни институции са единствените, които могат да правят корекции в базата данни на регистъра.
Справките се издават от БНБ, но централната банка няма право да извършва корекции на информацията. Когато изминат пет години от погасяването на даден кредит, информацията в регистъра се заличава автоматично.
Данните в ЦКР се актуализират всеки месец, като това става между 15 и 20 число на месеца, следващ съответния отчетен период.
Всеки може да провери кредитната си история, като подаде заявка за издаване на справка в БНБ. Заявлението може да бъде подадено само лично или нотариално заверено пълномощно, както и с удостоверение за наследници, когато се иска справка за починало лице.
Според финансовите експерти периодичната проверка на кредитното Ви досие е добра практика, тъй като, дори да сте убедени, че сте изрядни в обслужването на задълженията си, можете да станете жертва на кредитна измама и да се окажете с натрупани задължения, за които дори не подозирате. При подобни случаи най-доброто решение е да се обърнете към съответната банка или кредитна институция, отпуснала заема, и, разбира се, към полицията.
Финансовата история е важна за кредиторите, тъй като тя е най-ясният показател за Вашето финансовото състояние.
Освен това банките са длъжни да заделят т. нар. провизии по необслужваните кредити. Провизията представлява разход, с размера на който банката коригира стойността на проблемния кредит, така че да гарантира стабилността на баланса си и да ограничи максимално реализирането на бъдещи загуби. При експозициите под наблюдение например, банката е длъжна да задели като провизия минимум 10% от стойността на кредита. За необслужваните експозиции размерът на провизията е не по-малко 50%, а кредитите, класифицирани като губещи, трябва да бъдат провизирани на 100%.
Ако се окажете в ситуация, която не Ви позволява да покриете навреме всички свои задължения, най-добрият съвет е да се обърнете към кредитора, за да намерите приемливо решение и за двете страни. Обикновено това става с договорка за изплащане на част от сумата и отсрочка за остатъка, която да Ви позволи да си "стъпите на краката".
Ако просто спрете да плащате вноските по кредитите си, това веднага ще се отрази на досието Ви в Централния кредитен регистър и ще намали до минимум шанса да преструктурирате своите задължения. Както вече стана дума, за пълното "изчистване" на кредитната история трябва да минат пет години от погасяването на последния изтеглен кредит.
Ипотечни кредити
Няма намерени оферти!
Потребителски кредити
Няма намерени оферти!
Бързи кредити
Няма намерени оферти!