Кои са десетте най-големи банки в света?
Франция и САЩ присъстват в престижната класация с по двама представители, а Великобритания и Япония - с по един.
Ето кои са десетте най-големи банки в света по размер на активите:
10. Credit Agricole Group, Франция
Френският трезор Credit Agricole Group заема десетата позиция в списъка на най-големите банки в света с общ размер на активите от 2.12 трилиона щатски долара. Историята на банката е свързана с кредитирането на земеделските производители в страната, поради което във Франция тя е известна и като "la banque verte" - зелената банка.
Мрежата й се състои от 39 регионални банки и централа, която е базирана в Париж.
Акциите й са част от водещия френски борсов индекс CAC 40, а пазарната й капитализация възлиза на 32 милиарда евро.
9. Bank of America, САЩ
Bank of America е американски трезор, който работи във всички сфери на финансовото управление - частно банкиране, корпопративни кредити и инвестиционни услуги. Банката разполага с над 5000 клона в Съединените щати и управлява активи от 2.28 трилиона долара.
Историята на финансовата компания започва през 1904 година, когато е създадена от Амадео Пиетро Джанини под името Bank of Italy. По онова време тя предлага финансови услуги за италианските емигранти, които не са имали достъп до кредити в останалите американски трезори.
Днес Bank of America е финансов гигант с пазарна капитализация от 270 милиарда долара. Книжата на банката се търгуват на New York Stock Exchange.
8. BNP Paribas, Франция
BNP Paribas е втората френска банка в списъка на най-влиятелните трезори в света. Нейните активи възлизат на 2.36 трилиона долара.
Компанията съществува под това име от 2000 година, когато е осъществено сливането между Banque Nationale de Paris S.A. (BNP) и Banque de Paris et des Pays-Bas S.A. BNP е създадена през 1966 година, а Banque de Paris et des Pays-Bas, или Paribas, води началото си от две инвестиционни банки, базирани в Париж и Амстердам.
През 1872 година те се сливат в една компания. Оттам идва и името на компанията, което в буквален превод означава "Банката на Париж и Холандия". На фрески "Les Pays-Bas" означава "ниските страни", както французите наричат Холандия.Днес BNP Paribas има офиси в 75 държави по света. Акциите й се търгуват на борсата в Париж, а пазарната й капитализация достига 56.7 милиарда евро.
7. HSBC, Великобритания
Британската банка HSBC има офиси в 67 държави по света, а клоновата й мрежа на Острова се състои от близо 4000 обекта. Тя е и най-голямата европейска банка с активи от над два и половина трилиона щатски долара.
Любопитното е, че корените на британската банка идват от Хонконг, където е създадена през 1866 година. Абревиатурата HSBC всъщност означава Hongkong and Shanghai Banking Corporation.Акциите на трезора се търгуват на борсите в Лондон и Хонконг, а пазарната оценка на компанията възлиза на 173 милиарда долара.
6. JPMorgan Chase, САЩ
Финансовата корпорация JPMorgan Chase е базирана в Ню Йорк, но има подразделения в целия свят. Тя е и най-голямата американска банка с активи под управление на стойност 2.53 трилиона долара.
В настоящия си вид банката съществува от 1996 година и е резултат от сливането на няколко големи финансови институции - Chase Manhattan Bank, J.P. Morgan & Co., Bank One, Bear Stearns и Washington Mutual. Най-старите корени на трезора могат да бъдат проследени до Bank of the Manhattan Company, която е третата най-стара банка в Съединените щати. Създадена е през далечната 1799 година от Арън Бър, който заема поста вицепрезидент в първия мандат на Томас Джеферсън от 1801 до 1805 година.JPMorgan Chase е и банката с най-голяма пазарна капитализация в света - 363.3 милиарда долара. Акциите й се търгуват на фондовата борса в Ню Йорк.
5. Mitsubishi UFJ Financial, Япония
Японската Mitsubishi UFJ Financial е петата най-голяма банка в света с активи от 2.8 трилиона щатски долара. Корпорацията се появява през 2005 година със сливането на базираната в Токио Mitsubishi Tokyo Financial Group и UFJ Holdings от Осака.
Ранната история на финансовата група обаче започва още през XIX век със създаването на Yokohama Specie Bank през 1880 година. По това време се появява и The Mitsubishi Bank, която е основана от бившия самурай Ятаро Ивасаки.В наши дни банковата група на Mitsubishi присъства във всички сфери на финансовата дейност - от частното банкиране до инвестиционните услуги.
Акциите й се търгуват на борсата в Токио, а пазарната й капитализация възлиза на 8.6 трилиона йени, или около 75 милиарда щатски долара.
4. Bank of China, Китай
Bank of China е една от четирите водещи банкови институции в Китай. Тя, както и останалите три, са под контрола на държавата, а активите й са в размер на 3 трилиона щатски долара.
Трезорът осъществява разнообразни финансови дейности, включително банкиране, застраховане и инвестиционни услуги.
Историята на банката започва през 1912 година, когато е създадена от все още републиканското правителство на Китай, за да замени действащата дотогава Daqing Bank. Bank of China е и най-старата съществуваща финансова институция в Китай.Книжата й се търгуват на борсата в Шанхай, а пазарната й оценка достига 144 милиарда долара.
3. Agricultural Bank of China, Китай
Agricultural Bank of China, или Китайската земеделска банка, е третата най-голяма банка в Китай и в света. Освен в Пекин, трезорът притежава клонове в цялата страна, както и в Лондон, Токио, Ню Йорк и Сидни. Банката е създадена през 1949 година.
Основната дейност на трезора е свързана с предоставяне на финансови услуги на големите земеделски компании в Поднебесната империя. В последните няколко години обаче тя разшири своята дейност и в други сфери, като инвестициите, частното банкиране и кредитирането на компании извън земеделския сектор.Активите на Agricultural Bank of China възлизат на 3.24 трилиона долара, а пазарната й капитализация е в размер на 178 милиарда щатски долара.
2. China Construction Bank, Китай
China Construction Bank е втората най-голяма банка в Китай с активи от 3.4 трилиона долара. Създадена е през 1954 година, а днес разполага с мрежа от над 13 600 клона в Китай, както и с чуждестранни офиси в Барселона, Франкфурт, Люксембург, Ню Йорк, Сеул, Сингапур, Токио, Мелбърн, Куала Лумпур и Сидни.
През 2005 година банката осъществи първично публично предлагане на борсата в Хонконг, а през 2007 година акциите й бяха листнати и на борсата в Шанхай. Днес трезорът може да се похвали с пазарна капитализация от близо 180 милиарда щатски долара.
1. Industrial & Commercial Bank of China, Китай
Първото място в списъка на най-мощните финансови институции в света се пада на Industrial & Commercial Bank of China. Както и останалите банки от "голямата китайска четворка", ICBC действа като частна банка, но е контролирана от държавата. Тя предоставя заеми на частни лица, корпоративни кредити, както и инвестиционни услуги. ICBC се занимава и с търговия на финансовите пазари, извършва брокерски услуги и валутен обмен.
Създадена е на 1 януари 1984 година, а към днешна дата управлява активи за над 4 трилиона щатски долара. Акционери в капитала на банката са водещи световни банкови корпорации, като Goldman Sachs, Dresdner Bank и American Express.
ICBC осъществи едновременно публично предлагане на борсите в Шанхай и Хонконг на 27 октомври 2006 година. То бе на стойност 21.9 милиарда долара и по това време бе най-голямото IPO в света, подобрявайки предишния рекорд на японската компания NTT DoCoMo от 1998 година. През 2010 година обаче рекордът отново бе подобрен от Agricultural Bank of China, която успя да набере над 22 милиарда долара.
Днес пазарната оценка на ICBC достига близо 270 милиарда долара.