Нулевите лихви удрят германските спестители
Pixabay
Повечето германци са възпитани в убеждението, че спестяването е добродетел. Но негативните лихвени равнища, поддържани от Европейската централна банка, са на път да разрушат тази национална традиция, пише Bloomberg.
Германският финансов министър Олаф Шолц обяви, че ще потърси юридическа възможност да забрани на германските банки да таксуват своите клиенти с отрицателни лихви по депозитите, или с други думи, да им искат пари за това, че държат парите си на влог.
За подобна мярка се обяви и премиерът на Бавария Маркус Зьодер.
Германските трезори обаче не гледат с добро око на подобни инициативи. Те смятат че забраните няма да помогнат на потребителите, но за сметка на това могат да дестабилизират финансовата система на страната.
Банковата индустрия в Германия започва все по-остро да изпитва негативните ефекти на отрицателните лихви. Трезорите вече нямат възможност да неутрализират ударите върху печалбите и търсят начин да прехвърлят част от тежестта върху потребителите.
Ипотечен кредит - Централна Кооперативна Банка АД - 300000 - 3.50
Предстоящите местни избори другия месец дадоха възможност на критиците в страната за пореден път да обвинят Европейската централна банка за създалата се ситуация и да извлекат политически дивиденти.
Германия разполага с най-големия портфейл от депозити в цяла европа. Влоговете на домакинствата възлизат на 2.35 трилиона евро, а корпоративните са на стойност 584 милиарда евро.
Бърз кредит на вноски - Сити Кеш ООД - 3000 - 40.05
За сравнение във Франция (която е на второ място) общият размер на депозитите (лични и корпоративни) възлиза на 2.17 трилиона евро, а в Италия – на 1.41 трилиона евро.
Освен това германците отделят и най-голям процент от личните си доходи като спестявания – над 10% за 2017 година, което е близо два пъти повече от средното за еврозоната, по данни на Deutsche Bank. Над 40% от финансовите активи на германските граждани са под формата на банкови влогове.
Отрицателните лихви нанасят двоен удар върху европейските банки. От една страна те плащат по 7 милиарда евро на година, за да държат излишните си резерви на депозит в Европейската централна банка. От друга, нетните им лихвени приходи също намаляват заради свиването на лихвените маржове.
Потребителски кредит - Българо-американска кредитна банка АД - 50000 - 4.85
В повечето държави от еврозоната банките вече прехвърлиха част от тежестта върху корпоративните си клиенти, които също са принудени да си плащат за това, че държат парите си на депозит. При депозитите за домакинствата това все още не се случва със същите темпове, но все повече банки обмислят варианти да таксуват по-големите лични влогове с отрицателни лихви.
“От няколко години търся варианти за по-изгодна лихва и се налага да влагам пари в други държави, където условията по депозитите са по-добри”, заявява пред Bloomberg 40-годишният учител от Кьолн Фабиан Роденбах.