Пет грешки, които да избягваме при кандидатстване за ипотечен кредит
снимка: Pixabay
Когато се оглеждате за ново жилище, не бихте искали недоглеждането или пропускането на някой детайл, да ви лиши от мечтания дом. Повечето хора не могат да си позволят подобна покупка без да я финансират с ипотечен кредит, а това означава че трябва да са добре подготвени, още преди да попълнят формуляра за кандидатстване.
Има няколко често допускани грешки, които могат да Ви попречат по един или друг начин, ограничавайки размера на заема, който можете да изтеглите или увеличавайки лихвата, която кредиторът ще поиска. Някои банки могат дори да откажат отпускането на ипотечен заем, ако преценят, че едно или повече от условията им не са изпълнени.
Kredit.bg представя на вашето внимание няколко неща, които е хубаво да избягвате, когато кандидатствате за жилищен кредит:
1. Натрупване на дългове
Тегленето на допълнителни заеми преди кандидатстването за голям ипотечен кредит в никакъв случай не е добра идея. Съотношението на задълженията спрямо вашите доходи ще нарасне значително, което автоматично ще се отрази на рисковия ви профил. Ако делът на месечните вноски по кредитите ви премине границата от 40% от доходите, повечето банки биха ви класифицирали като твърде рисков кредитополучател.
2. Пропускане на вноски по кредити и плащания за комунални услуги
Когато не плащате задълженията си навреме, вашият кредитен рейтинг се влошава. Той е ключов показател, който кредиторът използва, за да прецени дали ще успеете да изплатите отпуснатия заем. Затова е препоръчително да сте сигурни, че имате добро кредитно досие, още преди да кандидатствате за по-сериозен ипотечен кредит.
Затова гледайте да не изоставате от крайните срокове за плащане на вноските, тъй като понякога дори и едно забавяне от два-три дена може да повлияе отрицателно върху вашия рейтинг.
Ако финансовата ви история показва, че не успявате да плащате навреме битовите си сметки, е много вероятно банката да предположи, че ще имате същите затруднения и с вноските по ипотечния заем.
По същата причина не е добра идея да използвате целия лимит на кредитните си карти, защото това също може да влоши кредитното ви досие. Ако имате кредитни карти с общ лимит от 8000 лева, а сте направили покупки за 5000 лева, съотношението между текущия и потенциалния кредит е 62.5 на сто. В идеалния случай този показател не бива да надхвърля 30%.
3. Смяна на работното място
Смяната на работното място няколко седмици преди кандидатстването на ипотечен кредит може сериозно да намали шансовете Ви за успех. Причината, че за кредиторите е важно да имате стабилен и постоянен източник на доходи. Това им гарантира, че ще можете всеки месец да покривате вноската си.
А ако сте на новото си работно място от няколко седмици, може дори да не разполагате със служебна бележка или друг документ, който да удостоверява месечния ви доход.
4. Мащабни покупки преди тегленето на ипотечен кредит
Големите покупки, като обзавеждане или нов автомобил, обикновено не са добра идея точно преди кандидатстването за голям заем. Причината е, че при покупката на жилище трябва да разполагате със сравнително голяма сума "пари на ръка", с които да покриете първоначалната вноска, разходите по прехвърлянето и застраховките. Ако трябва да поемете и допълнителни задължения, независимо дали става въпрос за потребителски заем или кредитна карта, рейтингът ви може да пострада сериозно.
Затова, ако сте твърдо решени, че не искате повече да плащате наеми и сте готови да се сдобиете със собствено жилище, е добре да помислите за изчистването на останалите си задължения още преди да кандидатствате за ипотечен кредит.
5. Поръчителства по други кредити
Важно е да помислите добре, преди да се съгласите да бъдете поръчител по кредита на ваш роднина или приятел, особено ако ви предстои кандидатстване за голям ипотечен заем. Когато станете поръчител по чужд кредит, вие отговаряте солидарно с длъжника за неговото изплащане. Ако той не плаща вноските си навреме, вашето кредитно досие също ще пострада.
Същото важи и за вашият съпруг или съпруга. Много двойки започват да обмислят покупката на жилище, след като си кажат "да". Имайте предвид обаче, че за банката е важна кредитната история и на двамата партньори.