SocGen: Банките трябва да се подготвят за дълъг период на отрицателни лихви

снимка: Pixabay
Банковият сектор трябва да се подготви за по-продължителен период на ниски лихвени проценти, който допълнително ще влоши финансовите им резултати. Това заяви заместник-изпълнителният директор на френската банка Societe Generale Филип Хейм, цитиран от CNBC.
За много от големите банки нулевите лихвени равнища в момента са най-сериозното предизвикателство, тъй като не им дават въможност да увеличат лихвените си приходи.
Водещите централни банки по света дадоха индикации, че нямат намерение скоро да започнат да затягат монетарната си политика. Европейската централна банкаа намекна, че ще задържи рекордно ниските лихви поне до средата на 2020 година, а Федералният резерв на САЩ и някои от азиатските финансови регулатори дори понижиха основните лихвени проценти през последните няколко месеца.
"Като продължение на този стимулиращ монетарен цикъл, нормите на печалба ще продължат да бъдат под натиск както от гледна точка на лихвите по заемите, така и по депозитите", прогнозира Хейм.
Потребителски кредит - Българо-американска кредитна банка АД - 50000 - 5.05
Рекордно ниските, а в някои държави и отрицателни, лихви доведоха до срив в доходността по държавните ценни книжа. 10-годишните държавни облигации в Белгия, Германия, Франция и Япония дори носят отрицателна доходност. По данни на CNBC в момента на световните пазари се търгуват дългови ценни книжа на стойност 16 трилиона долара, чиято доходност е със знак минус.
Експертите предупреждават, че негативните лихвени проценти насърчават свръхкредитирането и могат да доведат до сътресения на финансовите пазари и до тежки икономически проблеми.
Бърз кредит на вноски - Сити Кеш ООД - 3000 - 40.05
Държавните облагации на САЩ все още се държат "над водата", но бившият управител на Фед Алън Грийнспан наскоро предупреди, че пропадането им на отрицателна територия е "само въпрос на време".