Brexit вече започва да нанася удари върху британската банкова система още преди да е станал официален факт, пише Independent. Изданието цитира проучване на компанията за човешки ресурси Morgan Mckinley, според което само за последната година свободните работни места в лондонските банки са намалели с близо 40%.
Спад от 28% се наблюдава и при финансовите специалисти от лондонското Сити, които си търсят нова работа. Въпреки това финансовите компании са склонни да плащат с 21% по-високи заплати на хората с търсената от тях квалификация, показва още проучването.
Банките и останалите представители на финансовия сектор бяха сред тези, които най-активно настояваха пред британското правителство за яснота относно бъдещото напускане на Европейския съюз. До този момент премиерът Тереза Мей и нейните съмишленице не успяха да прокарат своя вариант на споразумението с Брюксел през Камарата на общините в британския парламент, което допълнително увеличава несигурността сред инвеститорите.
Според управляващия директор на Morgan Mckinley Хакан Енвер Великобритания ще трябва да осъществи мащабни промени в имиграционната си политика, ако иска да защити сектора на финансовите услуги в страната. Изчисленията на експертите показват, че Обединеното кралство може да загуби над 750 000 работни места, ако се стигне до т. нар. "твърд Brexit" без официално споразумение с ЕС.
"Амбициозните професионалисти от целия свят гледат на Лондон като място за успешно кариерно развитие и възможност за професионална реализация и растеж. Тази нагласа едва ли ще се промени след Brexit, но работодателите от финансовия сектор очакват от политическите лидери да предприемат мерки, които да улеснят процеса по издаването на работни визи за висококвалифицираните кадри от чужбина", казва още Енвер.
По думите му, ако визовият режим не се промени, финансовото сърце на Лондон ще загуби достъпа си до таланти, а това би означавало и свиване на цялата британска икономика.
Междувременно британските банки, инвестиционни и застрахователни компании активно увеличават персонала в своите офиси в континентална Европа, подготвяйки се за предстоящия "развод" между Лондон и Брюксел.
Според проучване на германската браншова организация Frankfurt Main Finance Франкфурт, който е финансовата столица на Германия, ще привлече активи на обща стойност 800 милиарда евро от Великобритания. Над 30 британски компании вече са взели решение за преместване на централите си на континента, отчитат още от организацията.
Ипотечни кредити
Няма намерени оферти!
Потребителски кредити
Няма намерени оферти!
Бързи кредити
Няма намерени оферти!