Три грешки, които да избягваме при обединяването на задължения

снимка: Pixabay
Обединяването на задължения в повечето случаи улеснява тяхното погасяване и в крайна сметка се отразява положително на семейния бюджет. Консолидацията представлява погасяване на няколко текущи заема с изтеглянето на нов кредит.
Освен че опростява плащането на вноските, обединяването на задълженията може да ви спести и много средства в дългосрочен план, тъй като имате възможност да договорите по-ниска лихва или да покриете заема за по-кратък период от време.
Но ако сте решили да консолидирате задълженията си, трябва да избягвате някои често допускани грешки, заради които финансовата ви ситуация може вместо да се подобри, да се влоши сериозно.
1. Теглене на нов заем при по-висока лихва
Идеята на обединяването на задълженията не е просто да събере на едно място всички вноски по досегашните ви кредити. Основната цел е да съкратите разходите си в дългосрочен план. Но ако лихвата по новия заем, който смятате да теглите, надвишава тази по кредитите, които изплащате в момента, смисълът от рефинансирането е нулев и дори отрицателен.
Ако имате лошо кредитно досие или притежавате няколко кредитни карти, по които сте достигнали максималния лимит и не сте плащали редовно минималната вноска, е много вероятно да не успеете да договорите кой знае колко добри условия по новия заем. В такива случаи е по-добре да се опитате да погасите част от съществуващите борчове и да повишите личния си кредитен рейтинг.
Впоследтвие бихте могли отново да се опитате да кандидатствате за кредит, с който да обедините задълженията си при по-добри условия.
Потребителски кредит - Българо-американска кредитна банка АД - 50000 - 5.95
2. Разсрочване на задълженията твърде напред във времето
Ако целта ви е да намалите размера на месечната си вноска, можете да се подадете на изкушението да разсрочите дълговете си за дълъг период от време. Проблемът е, че по-дългият срок на заема означава и по-големи лихвени разходи. Така общата сума за връщане може да надвиши тази по съществуващите ви задължения.
Ако например имате краткосрочни заеми, които трябва да изплатите през следващите две години, но решите да ги обедините в нов заем с петгодишен срок, общите разходи за погасяването му могат да се окажат по-високи, независимо, че годишната лихва е по-ниска.
За да избегнете подобна ситуация, опитайте се да съкратите максимално срока на изплащане при обединяването на кредитите. А когато сравнявате офертите на пазара, не се фокусирайте само върху размера на месечната вноска. Препоръчително е да вземете предвид общите лихвени плащания, за да сте наясно с цената, която ще платите по заема до неговото пълно погасяване.
Потребителски кредит - Първа инвестиционна банка - 80000 - 4.99
3. Забавяне на вноски и затъване в нови дългове
Ако изтеглите потребителски кредит, за да обедините задълженията по няколко краткосрочни заема (бързи кредити, кредитни карти и т.н.), ще трябва всеки месец да плащате фиксирана вноска за определен период от време. Изключително важно е да погасявате вноските си навреме и да избягвате забавяния, защото в противен случай кредитното ви досие може да "пострада" значително.
Ако сте обединили задълженията по кредитните си карти и сте ги погасили с изтеглянето на нов заем, най-голямата грешка, която можете да направите, е да започнете да ги използвате отново. Защото това би означавало, че много скоро ще дължите пари не само по новия заем, но и по кредитните си карти. В даден момент "изплуването" от тези дългове може да стане невъзможно.
За да не се стига до подобни неприятни ситуации, най-доброто решение е да съставите детайлен план, в който да бъдат описани всички неотложни разходи и потенциални източници на приходи.
Избягването на грешките при консолидацията да дългове не е чак толкова трудно, особено ако подхождате отговорно към личните си финанси. С малко повече дисциплина обединяването на старите задължения може да ви спести много разходи и да ви помогне по-бързо за излезете "на зелено".
Вижте всички оферти за потребителски кредити в платформата Kredit.bg