УниКредит Булбанк: Повишението на лихвите ще започне през 2020 година
Плавно повишение на лихвите през 2020 година, успокояване на ръста на кредитния пазар и ускоряване на икономическия растеж очакват експертите на УниКредит Булбанк. В тримесечния макроикономически анализ на банката се посочва още, че най-значимите рискове за българската икономика са свързани с международните фактори.
След известно забавяне през 2018 година, в която се очаква реален годишен ръст на брутния вътрешен продукт от 3,5%, процесът на икономическа експанзия ще увеличи скоростта си до 3,9% през 2019 година, се посочва в анализа на банката. Така ще бъде отчетена шеста поредна година на растеж, което ще маркира втория най-продължителен период на експанзия в най-новата стопанска история на страната.
"След умерен положителен импулс за растежа през 2018 година, очакваме динамика на кредитиране, която ще бъде неутрална по отношение на растежа през следващата година. В хода на 2018 г. кредитите за нефинансови корпорации и домакинства отбелязват най-силното нарастване от 2008 г. насам. Очаква се ръстът на кредитите през 2018 г. да е надхвърлил номиналния растеж на БВП за първи път през последното десетилетие, с което се слага край на родължителния период на спад на финансовата задлъжнялост, измерена чрез съотношението на вътрешния кредит към брутния вътрешен продукт", се казва в прогнозата на УниКредит Булбанк.
Въпреки това, от банката огбелязват, че с оглед на предстоящите стрес-тестове и вероятността регулаторите да прибягнат до мерки за ограничаване предлагането на някои категории кредити, през 2019 година едва ли ще бъде регистрирано ускоряване на растежа на кредитирането. По всяка вероятност той ще престане да способства и за ръста на БВП.
Условията на финансиране се очаква да останат без голяма промяна в хода на 2019 година, но постепенно да се влошат през 2020 година, прогнозират още експертите на УниКредит Булбанк. Очакванията са, че през 2020 година осредненият тримесечен лихвен индекс Euribor ще нарасне до 0,03% спрямо отрицателните нива от -0,31% през 2019 г. и -0,32% през 2018 г.
По-отчетлива промяна на лихвите се очаква едва през 2020 г. Основната причина за това ще бъде запазването на положителния баланс между националните спестявания и инвестициите. Той ще продължи да генерира значителна ликвидност, която ще смекчава негативните ефекти от увеличаването на рисковите премии в еврозоната, което, макар и бавно, ще се пренася и у нас, посочват още от финансовата институция.
Предвидените в бюджета стимули се очаква да подпомогнат растежа през 2019 година, преди фискалната политика да се трансформира в неутрална спрямо растежа през 2020. Сред планираните за 2019 г. мерки с най-силен стимулиращ ефект по отношение на вътрешното търсене се очаква да бъдат увеличаването на разходите за инфраструктурно строителство и увеличаването на заплатите в публичния сектор, се посочва в анализа.
По отношение на имотния сектор от институцията отбелязват, че новото строителство ще продължи да нараства, предвид все още високите нива на доверие и значителното несъответствие между обема от издадените разрешителни за ново строителство на жилищни сгради и въведените в експлоатация новопостроени жилища. Данните на банката показват, че засега няма сигнали за прекомерно предлагане на нови жилища, а дори напротив - редица показатели сочат, че строителството все още се възстановява след много ниските нива, отчетени в периода от 2009 до 2016 година.
Като най-значим риск за благоприятния макроикономически сценарий в България икономистите на УниКредит Булбанк изтъкват темповете на растеж на световната икономика и глобалната търговия.
"Ако се потвърдят очакванията за по-висок от прогнозирания ръст на световната икономика, българският износ ще се окаже по-силен, като по този начин ще добави още няколко десети от процента към ръста на БВП на българската икономика през 2019 г. и особено през 2020 г. Ако обаче се реализират рисковете за по-нисък от прогнозирания ръст на световната икономика, и особено ако има по-остро протичащ и по-ранен спад в икономиката на САЩ, българското стопанство ще пострада повече от предвиденото", се казва в доклада на УниКредит Булбанк.
В него се посочва още, че инфлацията на потребителските цени най-вероятно е достигнала своя връх от 3,7% през октомври 2018 г. и постепенно ще намалява до 2,7% в края на 2018 г. и 2,6% през 2020 г.
"Това най-вече ще се дължи на прогнозираното успокояване на цените на енергийните ресурси в комбинация с известно забавяне и на инфлацията на цените на вноса, тъй като глобалният растеж се очаква да загуби инерция през 2019 г. и особено през 2020 г.", се посочва още в прогнозата.
От една страна очакваното увеличение на заплатите поне частично ще се пренася в потребителските цени, започвайки с тези на услугите, а от друга, чувствителното забавяне на растежа през 2020 г., макар и с известно закъснение, ще се пренася и в нивата на базисните цени, особено към трая на 2020 година, изтъкват експертите на банката.