Водещите международни банки изпращат една от най-силните години в историята си
снимка: Pixabay
Китай разполага с най-големите банки в света, но тези в Съединените щати са далеч по-ефективни. Това показва проучването Top 1000 World Banks, проведено от финансовото издание The Banker.
В глобален план банките изпращат една от най-силните години в историята си, въпреки затягането на регулациите, по-строгите изисквания за капиталова адекватност, конкуренцията на финтех компаниите и рекордно ниските лихвени равнища, пише още изданието. Общата печалба на банките в класацията (преди данъчно облагане) за последната година възлиза на 1.135 трилиона долара - над 10 пъти повече отколкото през 2009 година, когато секторът бе ударен от световната финансова криза.
Китайските банки държат първите четири места в класацията по размер на общите активи (ICBC, China Construction Bank, Agricultural Bank of China и Bank of China), а на позициите от пета до осма се намират американските трезори в лицето на JP Morgan Chase, Bank of America, Wells Fargo и Citigroup. Британската HSBC и японската Mitsubishi UFJ попълват последните места в Топ 10.
Главният редактор на изданието Брайън Каплън е на мнение, че ако американският президент Доналд Тръмп успее да постигне целта си да "отвори" китайските финнасови пазари, трезорите в Поднебесната империя могат да станат значително по-конкурентоспособни.
Потребителски кредит - Първа инвестиционна банка - 50000 - 6.25
"Свободният отворен пазар насърчава банковите институции да работят по-ефективно. Затворената финансова система в Китай и силната държавна намеса поставят огромна бариера пред ефективността на местния банков сектор", заявява Каплън.
Китайските банки реализират най-големите печалби като брутна сума, но възвръщаемостта на активите при техните американски конкуренти е с 40% по-висока, се посочва още в проучването на The Banker.
В Европа банките в "проблемните" държави като Италия, Испания, Гърция и Португалия отчитат известно подобрение и намаляват дела на лошите кредити в своите портфейли. Испанските трезори дори успяват да увеличат своята печалба през изминалите 12 месеца.
Бърз кредит на вноски - Сити Кеш ООД - 3000 - 40.05
Британските банки пък засега успяват да избегнат негативните ефекти от предстоящия брекзит, отчитайки ръст на печалбите с над 30%. Те обаче все още не могат да догонят френските трезори, които отчитат по-добри финансови резултати и по-висока възвръщаемост на активите. Те са "първенците" на Западна Европа по този показател, отбелязва изданието.
В Азия виетнамските трезори бележат ръст на печалбите с една трета, докато в Индия общият им финансов резултат се понижава с 44% в резултат на продължаващото преструктуриране на банковия сектор. В Япония годината не беше чак толкова добра за банките, които отчитат спад в печалбата с 30% и изключително ниски показатели за възвръщаемост на активите и на собствения капитал. Най-голямата финансова институция в Страната на изгряващото слънце Mitsubishi UFJ отстъпва с една позиция в класацията и се нарежда на десето място по размер на активите.
В държавите, в които се наблюдаваха политически и икономически сътресения, резултатите на банковия сектор също регистрират влошаване. В Аржентина активите на банковата система се свиват с 20%, а печалбите падат с 10 на сто. В Турция понижението е съответно с 15% при активите и с 22% при общата печалба.
Ипотечен кредит - Българо-американска кредитна банка АД - 500000 - 2.95
Американските банки може и да изпреварват китайските и европейските по възвръщаемост на капитала, но "бледнеят" по този показател в сравнение с трезорите от Африка и Централна Азия, където този показател достига съответно 20% и 23% (при 15% за Северна Америка, 10% за Източна Азия и едва 8% в Европа). Ниското банково покритие в развиващите се пазари позволява на местните банки да растат с много по-силни темпове отколкото тези в развитите страни, където голяма част от населението вече има достъп до всички елементи на индивидуалното банкиране.