Федералният резерв на Съединените американски щати е изправен пред дилема дали да разреши на технологичните фирми от финансовия сектор, или т. нар. "fintech" компании, достъп до финансовата инфраструктура на страната. Някои централни банки по света вече предприеха подобни ходове, включвайки новите имена в играта, но Фед все още се колебае, пише Reuters.
В момента Валутният регулатор (Office of the Comptroller of the Currency, OCC) и Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (Federal Deposit Insurance Corporation, FDIC) проучват възможността fintech компаниите, предлагащи услуги като кредитиране и онлайн разплащания, да получават лицензи, подобни на банковите.
Планът е част от общата стратегия на президента Доналд Тръмп за подкрепа на дребния бизнес и за създаване на нови работни места. Федералният лиценз ще позволи на fintech компаниите, които в момента работят под шапката на различни щатски закони и наредби, да намалят бюрократичните си разходи и да разширят дейността си в нови региони и продукти.
Повечето от тези фирми обаче не са склонни да правят мащабни инвестиции в разширяване на бизнеса си, без да имат достъп до платежните системи, механизмите за сетълмънт и останалите услуги, които Федералният резерв предлага на големите банки. Централната банка обаче все още е скептична по този въпрос, като някои от членовете на управляващия борд открито споделят опасенията си, че за разлика от банките, тези компании не разполагат със стабилните механизми за управление на риска и защита на потребителите.
Президентът на Фед за Сейнт Луис Джеймс Булард заяви в края на миналата година, че fintech компаниите искат достъп до междубанковите системи за разплащане, но не са склонни да поемат и допълнителните регулации, които идват заедно с тази привилегия. "Опасявам се, че следващата криза може да дойде именно от fintech сектора", добави той.
Компании като PayPal и LendingClub Corp привлякоха милиони потребители, предлагайки по-изгодни условия и по-бърза комуникация от традиционните банки. Според OCC и FDIC тези технологични компании могат да разширят значително достъпа на американците до финансови услуги, особено на хората от по-ниските социални слоеве. Те могат да предлагат малки заеми, които са неизгодни за големите банкови институции.
Директният достъп на технологичните финансови компании до междубанковите системи за разплащане би намалил трансакционните им разходи, които са едно от най-големите пера в техните бюджети. Така те ще могат още по-успешно да се конкурират със "старите кучета" в сектора.
"В момента не е ясно дали си струва да кандидатстваш за лиценз, при положение, че не знаеш до кои услуги на Фед ще имаш достъп. Би било хубаво Централната банка да изясни този въпрос", казва Джейсън Оксман от Асоциацията за електронни трансакции, която представлява интересите на някои от водещите fintech компании в страната.
Американските банки от своя страна не са съгласни техните конкуренти да получават достъп да националната финансова инфраструктура, ако не покриват същите изисквания и регулации.
"Не бихме искали да се стигне до заобикаляне на регулациите и неспазване на правилата за финансов контрол, което погрешно да бъде определяно като "иновация"", категоричен е вицепрезидентът на Независимото общество на американските банкери Пол Мерски.
Още през юли миналата година OCC изработи проектонаредба, която позволява на fintech компаниите да оперират на национално ниво с един общ лиценз, като за получаването му се изисква покриването на определени изисквания за ликвидност и капиталова адекватност. В момента щатските регулатори, които контролират тяхната дейност, се фокусират най-вече върху защитата на потребителите и техните лични данни. В някои щати се изискват и гаранции срещу прането на пари, предоставяне на подробен бизнес план и достъп до вътрешната структура на сайтовете.
Наредбата на OCC обаче не разрешава на fintech компаниите да събират депозити на федерално ниво, а това е необходимо условие за получаване на достъп до междубанковата разплащателна инфраструктура.
И докато Федералният резерв се колебае относно бъдещите си действие, fintech секторът отбелязва бурен растеж. За периода от 2010 до 2017 година в САЩ са създадане над 3300 нови компании, занимаващи се с финансови технологични иновации. Финансирането за подобни проекти се е увеличило 13 пъти за този период и достига 22 милиарда долара.
Някои от членовете на администрацията се тревожат, че тези нови компании се фокусират върху растежа за сметка на управлението на риска. Според тях при евентуален фалит на някой от големите играчи в този сектор, или в случай на кибератака, ще бъде поставена под заплаха цялата финансова инфраструктура и голяма част от потребителите, дори и тези, които не използват подобен тип услуги.
Fintech компаниите пък застъпват тезата, че бурният им растеж просто отразява състоянието на пазара и огромното търсене на по-модерни финансови решения.
Очаква се първите национални лицензи, издадени от OCC, да станат факт още в началото на тази година. От техния успех по всяка вероятност ще зависят и бъдещите действия на Федералния резерв, пише още Reuters.
Ипотечни кредити
Няма намерени оферти!
Потребителски кредити
Няма намерени оферти!
Бързи кредити
Няма намерени оферти!