БМР призова централните банки да не прибързват със свалянето на лихвите
снимка: Pixabay
Генералният директор на Банката за международни разплащания Агустин Карстенс призова централните банкери по света да не прибързват с разхлабването на монетарната политика. В доклада на базираната в Базел финансова институция, която е известна като "банката на централните банки", се посочва, че регулаторите трябва да запазят "амунициите" си за по-сериозни икономически сътресения, а не да ги хабят в преследване на по-силен растеж.
"Монетарните стимули трябва да се обмислят внимателно и да се използват пестеливо. Много е важно да запазим място за маневри в случай на по-рязко влошаване на икономическите условия", заявява Карстенс, цитиран от Reuters.
Посланието на Банката за международни разплащания идва около месец преди заседанието на Федералния резерв, на което се очаква институцията да обяви рязък завой в политиката си и да свали лихвените проценти за първи път от Световната финансова криза насам.
Централните банкери в Япония и Китай също сигнализираха, че са готови да прибегнат до понижения на лихвените проценти, а Европейската централна банка, която прекрати програмата си за покупки на облигации през декември, заяви, че може да свали лихвите на Стария континет до още по-ниски отрицателни стойности.
Междувременно, въпреки негативните ефекти от търговския конфликт между САЩ и Китай, много от развитите икономики се възстановиха до пълния си потенциал, а някои от тях демонстрират по-високи темпове на растеж от средните си исторически нива. Инфлацията също не е много под целевите нива, заложени от централните банки. Според Агустин Карстенс това поставя въпроса доколко са оправдани планираните от тях "превантивни" монетарни стимули.
Ипотечен кредит - Българо-американска кредитна банка АД - 500000 - 2.70
"Монетарната политика трябва да се разглежда по-скоро като подслон и защита, отколкото като атакуваща стратегия за постигане на по-висок икономически растеж", казва директорът на Банката за международни разплащания. По думите му, колкото по-често се използват т. нар. количествени улеснения (директните покупки на облигации) и отрицателните лихви, толкова повече намалява тяхната ефективност.
Призивът за "съхраняване на патроните" от страна на БМР не е случаен. Допреди година институцията насърчаваше централните банки да "затегнат" монетарната си политика, да започнат постепенно да повишават лихвените проценти или поне да прекратят програмите си за директни финансови "инжекции" на пазарите. Основният призив в доклада на "банката на централните банки" е да се търси по-добър баланс между монетарните инструменти, структурните реформи и фискалната политика на националните правителства.
Според Карстенс всяка полза от евентуалното понижение на лихвите трябва да бъде съобразени с потенциалния риск от неефективно разпределение на активите и опасността от надуване на "финансови балони".
Промяната в нагласите на централните банкери предизвика сътресения на финансовите пазари от началото на годината. Негативният тренд, който се наблюдаваше в края на миналата година, бе заменен от нова вълна на силен оптимизъм от страна на инвеститорите, която доведе до ръст с над 20% на индексите в Съединените щати и Китай. Глобалните финансови пазари добавиха над 8 трилиона долара към капитализацията си от началото на 2019 година, припомня Reuters.
Потребителски кредит - Централна Кооперативна Банка АД - 50000 - 4.70
Банката за международни разплащания обръща внимание и на темата за независимостта на централните банки в годишния си доклад. Поводът за това са директните критики, отправени от американския президент Доналд Тръмп към управителя на Фед Джеръм Пауъл. Тръмп отдавна настоява за понижаване на лихвите, наскоро заяви, че Пауъл и неговите колеги от Фед "не разбират какво правят".
"Автономията на централните банки е много ценен актив, който, за съжаление, обикновено се поставя под заплаха точно когато е най-необходим", заявява главният икономист на БМР Клаудио Борио.
По думите му централните банки са изправени пред сериозни предизвикателства, но политическата намеса в тяхната работа никога не е ползотворна.