Четири начина да погасим кредита си по-бързо
снимка: Pixabay
Предсрочното погасяване на задълженията може да ви спести много лихвени разходи и да се отрази положително на семейния ви бюджет. Как обаче да постигнете тази цел?
Вариантите за предсрочно погасяване са различни, а изборът на стратегия зависи от това как предпочитате да структурирате личния си финансов профил. Разбира се, в тях не влиза хипотетичната възможност да спечелите от лотарията или да внезапно да наследите огромно богатство, тъй като при подобно развитие на нещата погасяването на кредита едва ли ще е кой знае какъв проблем.
Извън тези малко вероятни сценарии, Kredit.bg обобщава няколко полезни съвета, които могат да се използват като отправна точка:
1. Правете по две вноски на месец
Обикновено потребителските и ипотечните кредити се изплащат на равни месечни вноски. С част от тях се плащат лихвите по заема, а с останалата се погасява главницата. Ако имате възможност да заделяте достатъчно свободни средства, можете да се опитате да правите по две вноски месечно - веднъж на две седмици. Размерът на тази допълнителна вноска не е фиксиран и зависи изцяло от сумата, която сте склонни да заделяте. Идеята е, че с тези пари вие ще погасявате част от главницата по кредита, върху която впослдествие няма да се начисляват лихви. Това ще ви спести доста средства, особено ако кредитът е с по-дълъг срок.
Преди да пристъпите към осъществяването на този план е добре да се информирате за условията, които вашата банка или кредитираща институция прилага към частичното предсрочно погасяване. В някои случаи върху допълнителните вноски се начислява такса и трябва да сте сигурни, че тя няма да промени общата калкулация на разходите във ваша вреда.
Бърз кредит на вноски - Кредисимо АД - 3000 - 41.24
2. Една допълнителна вноска годишно
За много хора изплащането на допълнителна вноска всеки месец е твърде тежко финасово бреме. В такъв случай можете да се опитате да заделяте по една или две допълнителни месечни вноски всяка година. Така също ще успявате периодично да намалявате оставащата главница и в крайна сметка да изплатите кредита си значително по-бързо.
Можете например да използвате коледния си бонус за тази цел. Или пък веднъж годишно да продадете в интернет всички ненужни вещи, стари домакински уреди и излишни подаръци от вашите близки и роднини в интернет. Всеки страничен или неочакван приход в семейния бюджет може да се използва за погасяване на част от оставащите задължения, като по този начин срокът за изплащането им ще бъде съкратен значително.
Потребителски кредит - Централна Кооперативна Банка АД - 60000 - 6.70
3. Закръгляне на вноската
Това е третата възможна тактика за "безболезнено" предсрочно погасяване на вашия кредит. Да кажем, че изплащате кредит на стойност 10 000 лева със срок от 6 години и лихва 8%. Справка в калкулатора на Kredit.bg показва, че месечната вноска ще е 175.33 лева.
Можете да закръглите сумата, която плащате всеки месец на банката на 200 лева. Така, освен със задължителната вноска, оставащата главница по кредита всеки месец ще се намалява с още 24.67 лева (200 - 175.33). Разликата не е никак малка, защото за една година тези допълнителни плащания ще достигнат 296 лева. Това означава, че ще можете да погасите кредита си с около половин година по-рано, отколкото ако плащате само задължителната вноска.
Бърз кредит на вноски - Сити Кеш ООД - 3000 - 40.05
4. Рефинансиране
Рефинансирането на съществуващите задължения също може да ви помогне да ги погасите по-бързо. Вариантите за това са няколко. Можете да обедините съществуващите си задължения в общ заем с по-добри условия. Да кажем, че изплащате кредит в размер на 10 000 лева при лихва от 8% и месечна вноска от 200 лева. За пълното погасяване на задълженията ще са ви необходими 61 месеца. Ако обаче рефинансирате заема при лихва от 6% (със същия размер и еднаква месечна вноска), то времето за погасяване пада до 58 месеца.
И тук обаче важи условието да се запознаете подробно с договора по съществуващия заем и таксите, които банката може да начисли за предсрочното му погасяване. Ако те са твърде високи, рефинансирането може и да не е най-добрият вариант.
Повече за рефинансирането можете да прочетете тук.
В крайна сметка, независимо от избраната стратегия, погасяването на задълженията по-рано от предвиденото почти винаги излиза по-изгодно. Средствата, които спестявате от лихви, могат да бъдат използвани за по-полезни неща - спестявания за пенсия, образование, ремонт на жилището или пък за мечтаната екскурзия през лятото.