Европейските банки инвестират огромни суми в борбата с прането на пари
снимка: Pixabay
Европейските банки инвестират огромни средства в човешки ресурси и нови технологии, които да им помогнат в борбата с финансовите престъпления, пише The Wall Street Journal. В много случаи те съкращават разходите в останалите си поделения, за да финансират подобряването на вътрешния контрол след поредицата от скандали, свързани с пране на пари.
Холандската ABN Amro и германската Commerzbank бяха сред трезорите, които за първи път доброволно оповестиха разходите, които са направили за изпълнение на по-строгите регулаторни изисквания. Другата водеща холандска финансова институция ING Groep също обяви, че увеличава значително инвестициите в контролното си звено, използвайки средствата, спестени от други дейности.
Банките, които оперират на международно равнище (не само в Европа), харчат все повече пари за нови технологични системи, включително и разработки, базирани на изкуствения интелект, които да гарантират спазването на регулаторната рамка. Експертите в определени области, като работата с масиви от данни (т. нар. "data sciences"), също стават все по-търсени от големите играчи в банковия сектор.
Тези инвестиции обаче в крайна сметка се отразяват върху печалбата на трезорите, пише още WSJ. Особено силен е натискът върху европейските банки, които бяха разтърсени от мащабни скандали, свързани с пране на пари и незаконни капиталови трансфери. Последното подобно разкритие дойде от датската Danskebank, която призна, че е позволила осъществяването на трансакции от Русия към Западна Европа на стойност 200 милиарда евро през едно от поделенията си в Естония.
Бърз кредит до заплата - Сити Кеш ООД - 600 - 40.05
Инцидентите като този доведоха до натиск от страна на регулаторите за подсилване на системите за вътрешен контрол на банковите институции. Рискът за репутацията им и опасността от налагането на огромни глоби ще накара банковите мениджъри да дават много повече информация за тази част от дейността си в бъдеще, предвиждат експертите, цитирани от изданието.
ABN Amro например задели допълнителни провизии в размер на 85 милиона евро през четвъртото тримесечие на 2018 година. Те трябва да покрият разходите за наемането на нови хора и въвеждането на технологии, с които банката се надява да попълни информационния масив за своите клиенти и да засича навреме съмнителните трансфери. Парите ще се добавят към 100-те милиона евро, които банката вече беше предвидила за този сегмент от бизнеса.
От 2013 година насам ABN Amro е утроила броя на служителите, които работят в отдела за вътрешен контрол, пише още The Wall Street Journal. Днес те вече са над 1000 души.
Потребителски кредит - Postbank (Пощенска банка) - 10000 - 6.50
Commerzbank пък обяви, че е похарчила допълнителни 600 милиона евро за изпълнение на регулаторните изисквания от 2015 година насам, когато бе санкционирана от американската администрация за нарушение на режима на санкциите срещу фирми от определени държави. Като част от извънсъдебното споразумение с Белия дом, банката се съгласи да сформира независим борд, който да следи за изпълнението на изискванията.
Целта ѝ е да изработи много по-ефективен модел за управление на риска и да подобри мониторинга върху вътрешните трансакции. Commerzbank предвижда и сериозни инвестиции в автоматизация в звеното, което се занимава с изпълнението на регулаторната рамка.
Ипотечен кредит - Първа инвестиционна банка - 500000 - 3.00
Трезорът финансира тези начинания със "затягане на коланите" в останалите си поделения и съкращаване на част от служителите. Финансовият директор на Commerzbank Щефан Енгелс обаче е категоричен, че разходите са оправдани и ще помогнат за по-ефективното управление на трезора в дългосрочен план.
По-рано този месец ING също съобщи, че ще инвестира допълнителни средства и ще наеме още хора в звеното за контрол и предотвратяване на финансовите престъпления. Банката иска да усъвършенства системите си за идентификация на потребителите. През септември миналата година ING плати 775 милиона евро, като част от споразумението с холандската прокуратура във връзка с разследването за нарушения на финансовото законодателство и пране на пари.