Какво представлява револвиращият кредит?
снимка: Pixabay
Рeволвиращият кредит е специфичен заем, при който потребителят получава правото да използва кредитна линия до определен размер, в замяна на което обикновено дължи годишна такса за обслужване. Този тип кредитни продукти се различават значително от конвенционалните потребителски заеми.
Една от основните разлики е, че при револвиращия кредит, който в България най-често се нарича овърдрафт, кредитополучателят не е длъжен да усвоява наведнъж целия си кредитен лимит. Той може да използва средствата само тогава, когато са му необходими. При потребителския кредит сумата се усвоява изцяло, след което се погасява на равни месечни вноски за фиксиран период от време.
Максималният размер на револвиращия кредит е фиксиран в договора между кредитиращата институция и потребителя. Освен годишната такса за обслужване, в него се посочва и лихвата, дължима върху използваната сума от кредитната линия. От нея зависят и минималните вноски по кредите, които се дължат ежемесечно. Останалата част от задълженията може да се погасява по всяко време или да се прехвърля за следващ период в зависимост от нуждите и желанията на потребителя.
Максималният размер на овърдрафта зависи от няколко фактора, сред които са кредитното досие, доходите и професията на кредитополучателя. Когато става въпрос за корпоративни револвиращи кредити (например за оборотни средства), банките се интересуват от счетоводния баланс, печалбата и кешовите потоци на компанията.
Ипотечен кредит - Централна Кооперативна Банка АД - 450000 - 3.00
Револвиращите кредити са подходящи за потребители, които не получават регулярен доход (заплата, пенсия и т.н.), а разчитат на постъпления с по-висока флуктуация. Те са полезни и при очаквания за някакви непредвидени разходи в бъдеще. По принцип този тип кредити са предназначени за покриване на краткосрочни нужди, тъй като за по-големите заеми банките обикновено изискват по-сериозно обезпечение.
Лихвите по револвиращите заеми обикновено са по-високи от тези по потребителските именно заради гъвкавостта, която предлагат. Обикновено лихвата по този тип заеми е плаваща.
Овърдрафтът може да е обезпечен (например с недвижимо имущество) или необезпечен, като във втория случай лихвата ще бъде по-висока.
В сравнение с конвенционалния потребителски кредит овърдрафтът може да има няколко предимства. Първото е, че няма нужда да кандидатствате за кредит всеки път, когато ви потрябват "свежи пари". Щом веднъж сте одобрен от банката, можете да използвате кредитната си линия в определения максимален размер по всяко време. Погасителният план също позволява по-голяма гъвкавост, но изисква и повече дисциплина, тъй като прехвърлянето на задълженията за дълъг период от време води до натрупване на сериозни лихвени разходи.
Потребителски кредит - Българо-американска кредитна банка АД - 50000 - 5.05
Гъвкавата структура на револвиращите кредити крие и други рискове. Невъзможността за погясаване на минималната вноска например може да доведе до наказателни лихви или други санкции от страна на банката. Освен това, дори да не използвате възможността да теглите средства по овърдрафт сметката си, дължите годишна такса на кредитора.
Кредитната карта също представлява вид револвиращ кредит. При нея обаче средствата се ползват при покупка на определени стоки и услуги и не са подходящи за директни финансови трансфери. Освен това лихвите по кредитните карти обикновено са по-високи от тези по овърдрафта.
Бърз кредит до заплата - Сити Кеш ООД - 600 - 40.05
Актуалните данни на Българската народна банка показват, че към края на април 2019 година средната годишна лихва по овърдрафт кредитите в лева възлиза на малко над 14%, докато тази в евро се движи малко над 10 на сто. За сравнение средният лихвен процент по потребителските кредити със срок от 1 до 5 години е 10.56% в лева и 6.20% в евро.
Лихвите по кредитните карти пък варират между 17 и 19 на сто.