Какво представляват кооперативните банки?
снимка: Pixabay
Кооперативните банки в Германия заемат голям дял от финансовия сектор и въпреки сравнително малкия си размер, те са един от опорните стълбове на германската икономика. Днес те могат да се похвалят с близо 18 милиона членове и над 30 милиона клиенти. Как обаче започва всичко?
В началото на XIX век се създават първите предпоставки за развитието на селските кооперации. В този период се поставят основите на аграрната модернизация и се разуршават последните "останки" от феодалните взаимоотношения, наследени от Средновековието. В Кралство Прусия, което впоследствие ще се превърне в ядрото на бъдещата германска държава, се провежда реформа, с която селяните стават собственици на своите земеделски стопанства.
За да ги обработват обаче, са им необходими инвестиции, които в онзи момент няма откъде да получат. Търговията също се либерализира, а занаятчиите започват да правят капиталовложения в своя бизнес.
Оказва се, че новите свободни собственици ни са подготвени за новите икономически предизвикателства. Те са натоварени с допълнителни плащания към своите бивши феодални господари, а в същото време не притежават необходимата експертиза и опит в управлението на своите стопанства. Ситуацията се влошава рязко с провалената реколта и недостигът на храна в някои провинции през 1846 и 1847 година.
През 1847 година Фридрих Вилхелм Райфайзен създава първата асоциация за финансова взаимопомощ във Вайербуш. Целта ѝ е да подкрепя бедното селско население в региона. През 1864 година организацията прераства в Heddesdorfer Darlehnskassenverein (кредитното общество от Хедерсдорф), което се превръща в първия истински финансов кооператив.
Бърз кредит на вноски - Сити Кеш ООД - 3000 - 40.05
По същото време Херман Шулце-Делич стартира кампания за подпомагане на занаятчийското производство във Ваймар. Той поддържа тезата, че единственият възможен път към устойчивото развитие и икономическия просперитет на дребните предприемачи е да обединят совите усилия, да си помагат взаимно и да създадат собствена административна система.
През 1847 година той организира първата Асоциация за покупка на суровини и материали, която е насочена към нуждите на ковачите и обущарите. През 1850 година се появява и първата кредитна асоциация под негово ръководство, предшественик на днешната Volksbank.
В следващите няколко десетилетия кооперативното банкиране се развива с бързи темпове в Германия. Все повече домакинства и дребни предприятия се включват във финансовите сдружения, които от своя страна се обединяват в регионални и национални центрове. През 70-те години на XIX век кооперативите започват да се организират във федерации, които разполагат с по-широки компетенции и осигуряват по-ефективни финансови услуги за своите членове.
Ипотечен кредит - Първа инвестиционна банка - 500000 - 3.00
През 1889 година е приет е първият Закон за кооперациите, който урежда регулаторната рамка, в която функционират. Независимият одит става задължителен през 30-те години на XX век, с което се гарантират правата на кооператорите и се ограничават възможностите за злоупотреби и опасността от фалити на кредитните сдружения.
Следващатта мащабна реформа в сферата на кооперативното банкиране в Германия се провежда през 1972 година със сливането на кооперативните организации и организирането им на "три нива". Банките, регионалните сдружения за материали и услуги и занаятчийските асоциации продължават да функционират на местно и регионално ниво.
Дейността им се координира от централните национални организации, сред които са DZ Bank (Германската централна кооперативна банка), Bausparkasse Schwäbisch Hall и застрахователната компания R+V Versicherung. В тях влизат и ипотечните кооперативи, лизинговите и инвестиционните сдружения, земеделските кооперации и малките индустриални центрове.
След войната се наблюдава консолидация и спад в броя на кооперативнитие организации, вследствие на тяхното окрупняване. От над 26 000 през 1950 година те намаляват до около 5 400 към днешна дата. За същия период кооперативните банки "оредяват" от над 12 000 до около 1 130, но все още са около две трети от всички трезори в Германия. Делът им в общия размер на активите обаче е около 11%, тъй като банките от този тип са сравнително малки.
Въпреки това те сформират "гръбнака" на германската икономика и особено на малкия и средния бизнес, осигурявайки широка гама от финансови услуги, както за своите членове, така и за външни клиенти.
Бърз кредит до заплата - Кредисимо АД - 800 - 41.24
Кооперативните сдружения са собственост на техните членове, а капиталовата им структура е организирана на принципа "един член-един глас" (за разлика от акционерните дружества, в които обикновено една акция дава правото на един глас, а мажоритарните акционери притежават много по-голям контрол от малките собственици).
В кооперативния финансов сектор в Германия участват над 18 милиона членове. Част от тях са физически лица, а друга - малки или средни предприятия.
Статистиката показва, че в годините на световната финансова криза от 2008-2009 година и последвалата рецесия кооперативните банкови институции са се справили доста по-добре от останалите трезори. По това време много от тях дори увеличават своите кредитни портфейли, възползвайки се от по-стабилната си капиталова структура.