Най-голямата италианска банка иска да се дистанцира от Италия
снимка: Pixabay
Ръководството на най-голямата италианска банка UniCredit иска да подкрепи цената на нейните акции, като я направи по-малко италианска, пише Reuters.
Идеята е трезорът да се дистанцира от стагниращата икономика и нестабилната политическа обстановка в Италия, като в същото време постави някои от най-ценните си активи “под един покрив” на германска територия. Агенцията цитира анонимни източници, близки до компанията.
Очаква се изпълнителният директор на UniCredit Жан-Пиер Мюстие да обяви плановете си официално на 3 декември. Те включват създаване на нов холдинг в Германия, който да отговаря за международните операции на банката.
Целта на банката е да намали италианската “идентичност” на своите активи в Германия, Австрия, Източна Европа и Турция, а заедно с това и свързания с нея кредитен рейтинг, за да може да се финансира при по-изгодни условия на дълговите пазари.
Жан-Пиер Мюстие пое ръководството на UniCredit през юли 2016 година, като основната му задача бе да съживи декапитализирания италиански трезор. Французинът продаде чест от страничните бизнеси на базираната в Милано банкова институция, предприе съкращения на персонала и закри част от клоновата мрежа, като по този начин успя временно за заздрави нейния баланс.
Ипотечен кредит - Първа инвестиционна банка - 500000 - 3.00
В началото на тази година италианската банка обяви, че засега се отказва от идеята за придобиване на германския си конкурент Commerzbank.
UniCredit се самоидентифицира като паневропейска финансова институция с клонове в 14 държави, но голяма част от инвеститорите все още я възприемат като рискова италианска банка.
Новият план отразява виждаенето на Мюстие, че италианската икономика играе ролята на “котва” за акциите на банката и може да оскъпи допълнително достъпа ѝ до финансов ресурс, в случай че икономическата и политическата обстановка в Италия започне още повече да се влошава. Много от банките на Ботуша все още страдат от високия дял на лошите и необслужваните кредити, слабия икономически растеж и политическите сътресения.
Пазарните участници гледат на повечето италиански трезори като финансови посредници на държавната хазна, тъй като държат големи количества държавни облигации в своите портфейли.
Бърз кредит на вноски - City Cash - 1500 - 35.04
Акциите на UniCredit се търгуват на ниво от 0.5 пъти спрямо балансовата си стойност – едно от най-ниските във финансовия сектор, въпреки че средната възвръщаемост на активите е по-висока от средното за индустрията. Книжата на компанията поевтиняха с над 30% от април 2018 година насам.
Миналата година UniCredit емитира облигации на стойност 3 милиарда долара, по които плаща изключително висока лихва – 7.8 на сто.
За да се реализира плана за “деитализация” на активите на UniCredit обаче ще е необходимо разрешението на Европейската централна банка, пише още Reuters. Италианският трезор вече притежава германския трезор HVB, а одобрението на процеса по създаване на новия холдинг може да отнеме повече от година.
Потребителски кредит - Централна Кооперативна Банка АД - 60000 - 6.70
Изпълнителният директор на UniCredit обаче е категоричен, че акциите на банката ще продължат да се търгуват на борсата в Милано и че тя ще запази своя ангажимент към италианската икономика.
Но в същото време стратегията на Мюстие предвижда още съкращаването на нови 10 000 работни места, или около 10% от целия персонал на банката, до 2023 година. Почти всички съкращения ще са в италианските ѝ клонове.
Агенцията припомня, че UniCredit не е единствената италианска компания, която търси “спасение” зад граница. Автопроизводителят Fiat Chrysler и медийният гигант Mediaset са в процес на преместване на своите централни офиси в Холандия.