Пет полезни съвета, с които ще намалите месечните си вноски
Ако дълговете ви изглеждат като планина, а бюджетът, с който трябва да я изкопаете, прилича на детска лопатка за пясък, може би си мислите, че трябва да се случи чудо, за да се измъкнете от финансовия капан. Но истината е, че имате няколко опции, които могат да ви помогнат да подобрите значително финансовото си състояние.
За някои от тях стана дума в предишната ни статия, посветена на това как да управляваме личните си финанси. Ако все пак сте стигнали до момента, в който задълженията и месечните вноски по кредитите започват чувствително да тежат върху семейния бюджет, съществуват няколко важни стъпки, които ще ви помогнат да си стъпите на краката. Понякога е достатъчно да приложите една или две от тях, в други случаи ще ви е необходимо повече време, но със сигурност е по-добре да следвате този план, отколкото да не правите нищо.
Електронното издание The Balance обобщава пет полезни съвета, които могат да ви помогнат да се измъкнете от дълговата спирала:
1. Преговаряйте с кредиторите си
Най-логичното нещо е да помолите компанията, на която дължите пари, за известна отсрочка. Това е много по-полезно и за вас, и за кредитора, отколкото просто да спрете да плащате и да престанете да си вдигате телефона. Прегледайте подробно последните си банкови извлечения, за да прецените на кого дължите най-много и каква част от тези заеми можете да изплатите в сравнително кратки срокове.
Обърнете се директно към кредитора и го информирайте, че ще продължите да погасявате своя заем, но само до определена сума на месец. Много от издателите на кредитни карти например предлагат възможност за съставяне на "кризисен" погасителен план, който намалява лихвите и вноските за даден период от време.
Постарайте се да договорите писмено споразумение, което да можете да използвате при евентуални бъдещи спорове.
2. Консолидирайте задълженията си
Обединяването на съществуващите задължения или погасяването им с обезпечен заем (например с недвижимо имущество) може да понижи месечната вноска значително. Полезно е да сравните средните лихвени проценти по всички заеми, които изплащате с този, който бихте договорили при евентуалното обединяване и рефинансиране. Ако той е по-нисък, можете да кандидатствате за нов заем, по който ще дължите само една месечна вноска, вместо да плащате на няколко места поотделно.
Имайте предвид обаче, че ако разсрочите плащанията за по-дълъг период от време, по всяка вероятност ще платите повече за лихви.
В Kredit.bg можете да разгледате различни оферти за обединяване и рефинансиране на потребителски и ипотечни кредити.
3. Предоговаряне на кредитната карта
Ако имате висок кредитен рейтинг в повечето случай можете да поискате от банката да прехвърли баланса ви към нова кредитна карта, която е с по-добри условия от предишните. Понякога можете да се възползвате и от промоционални лихвени проценти за известен период от време, които ще ви позволят да погасите част от дълга си, без да дължите допълнителни лихви върху него.
4. Обърнете се към кредитен консултант
В повечето случаи професионалните кредитни консултанти могат да се справят по-добре с изготвянето на детайлна стратегия за изчистване на задълженията или с договарянето на по-добри условия от вашите кредитори. Финансовият съветник може да ви помогне и със съставянето на дългосрочен бюджетен план, който ще ви гарантира по-спокойно финансово бъдеще.
В повечето случаи, когато автомобилът ви се повреди, посещавате сервиз, а не се опитвате да го ремонтирате сами. Същата логика важи и в света на финансите, където професионалните услуги често дават по-добри резултати от импровизациите.
В платформата за сравняване на кредитни продукти Kredit.bg можете да се възползвате безплатно от услугите на водещата компания за кредитни консултации в България КредитЦентър. Това е особено полезно при кандидатсването за ипотечен кредит, тъй като там става въпрос за по-големи суми, а и сроковете за изплащане обикновено са по-дълги.
5. Свийте разходите си
В статията, посветена на бюджетирането, стана дума за това, че много от ежедневните разходи, които правите, могат да бъдат намалени, при това без да се лишавате от определени стоки или услуги. Можете например да се свържете със своя интернет доставчик или мобилен оператор и да се опитате да договорите по-изгоден абонаментен план. Същото важи и за всички останали услуги, които ползвате - карти за фитнес, кредитни карти и дори наема на жилището.
Ако записвате всяка покупка, която правите през деня и накрая на месеца или на седмицата прегледате списъка "черно на бяло", може да установите, че давате пари за неща, от които нямате реална нужда. Всички тези спестени средства в крайна сметка могат да ви помогнат по-бързо да се освободите от "хватката" на свръхзадлъжнялостта.