Шефът на Wells Fargo подаде оставка
снимка: Instagram
Изпълнителният директор на Wells Fargo & Co Тим Слоун подава оставка, съобщава Reuters. Слоун е вторият ръководител на банката, който си тръгва заради скандала с порочните търговски практики и отварянето на сметки на потребители без тяхното съгласие.
В изявлението на борда на директорите на Wells Fargo се посочва още, че най-добрият вариант за бъдещето на банката е да се потърси външен кандидат за ръководното място. Дотогава генералният съветник на трезора Алън Паркър, който е един от малкото "новодошли" вишси мениджъри, ще изпълнява функциите на изпълнителен директор.
Ходът на ръководството на банката идва в отговор на критиките, че Слоун, който през 2016 година замени дотогавашния шеф на трезора Джон Стъмпф, също е бил част от управлението по времето, в което са се извършвали финансовите нарушения.
Преди да заеме директорския пост, Слоун работеше като главен оперативен директор и ръководител на отдела за корпоративно банкиране.
В мотивите за своята оставка той посочва, че се е превърнал във фокус на общественото внимание, което пречи на банката да продължи напред в своето развитие.
"Искам да уверя всички, че решението е лично мое и не е свързано с финансовите резултати за първото тримесечие, дългосрочните перспективи пред компанията или някакви други инцидентни фактори", каза още Тим Слоун. Той обаче отказа да отговори дали оставката му е била подадена под натиска на регулаторите.
Тя става факт само две седмици преди публикуването на финансовия отчет на четвъртата по големина американска банка и месец преди общото събрание на акционерите ѝ.
Бърз кредит на вноски - Сити Кеш ООД - 3000 - 40.05
През последните седмици и банковият регулатор на САЩ, и Федералният резерв отправиха критики към Wells Fargo и отбелязаха липсата на напредък в подобряването на механизмите за управление на риска. През 2016 г. банката призна, че нейни служители са отворили над 3.5 милиона сметки по свое усмотрение.
За да получат своите бонуси, банковите служители е трябвало да постигнат амбициозни маркетингови цели. Много от тях са били с ясното съзнание, че заложените квоти са нереалистични и затова, вместо да се опитват да търсят реални нови потребители, банкерите просто са откривали нови сметки, кредитни карти и други продукти на името на съществуващите клиенти на трезора.
Те дори са използвали фалшиви имейли и измислени PIN кодове с надеждата, че никой няма да се усети. В някои от сметките са превеждани дребни суми, за да изглеждат истински и да се симулира някаква активност. Естествено, клиентите на банката не остават доволни от тези практики и в крайна сметка, скандалът коства на Wells Fargo загуба на голяма част от доверието, изграждано в продължение на десетилетия.
"Това, което се случи в Wells Fargo, е изключително мащабна серия от пропуски в рисковия мениджмънТ", заяви управителят на Фед Джеръм Пауъл. Централната банка и банковият регулатор обаче до този момент не са коментирали оставката на Слоун, която бе подадена в четвъртък.
Неговата личност се превърна в обект на нападки и от страна на политиците. Сенаторите Елизабет Уорън и Шеръд Браун наскоро призоваха за неговото отстраняване, а по-рано през март Слоун бе подложен на тежък "разпит" от комисията за финансови услуги в Конгреса.
Временният наследник на Слоун Алън Паркър се присъедини към управлението на Wells Fargo като консултант през 2017 година, идвайки от външна правна кантора. Той ще получава заплата от 2 милиона долара годишно.
Ипотечен кредит - Първа инвестиционна банка - 500000 - 3.00
Преди две седмици Wells Fargo обяви, че Тим Слоун ще получи 5-процентно увеличение на заплатата за 2018 година. Базовото му възнаграждение възлиза на 2.4 милиона долара, а към него се добавят премии в акции на стойност 14 милиона долара и бонус от 2 милиона долара в зависимост от финансовите показатели на трезора.
От банката изтъкват, че Слоун няма да получи допълнителна компенсация заради внезапното си напускане, но той така или иначе ще вземе милиони долари от пенсионноосигурителната програма на трезора, пише още Reuters.