Ще последва ли ЕЦБ спешните мерки на Фед срещу коронавируса?
снимка: Pixabay
Изненадващото понижение на лихвите от страна на Федералния резерв на Съединените щати може да постави под натиск ръководството на Европейската централна банка. Институцията ще проведе редовното си заседание следващата седмица, а пазарите очакват от централните банкери във Франкфурт спешни мерки за противодействие на негативните ефекти от разпространението на коронавируса, пише The Wall Street Journal.
ЕЦБ обаче е изправена пред един малък проблем – тя вече изразходва почти всичките си “патрони” за стимулиране на икономическия растежи не разполага с толкова инструменти, колкото Фед. Освен това много от финансовите лидери на еврозоната не са убедени, че монетарните стимули са най-подходящото решение за борба с последствията от епидемията.
В началото на седмицата президентът на централната банка Кристин Лагард проведе спешна среща с колегите си от управляващия борд на институцията. Те обаче излязоха само с лаконично изявление, че “са готови да предприемат необходимите действия в съотвествие със съществуващите рискове”.
Техните колеги от САЩ, Канада, Австралия, Япония и Китай вече осъществиха агресивни мерки в подкрепа на своите икономики. Но “инструментите”, с които разполага ЕЦБ, са далеч по-скромни, пише изданието.
Институцията вече свали основния лихвен процент в еврозоната до отрицателни стойности от -0.5% на заседанието си през септември миналата година и рестартира програмата за изкупуване на облигации в размер на 2.6 трилиона евро.
Бърз кредит на вноски - Кредисимо EАД - 4000 - 40.00
Очаква се на следващото заседание, насрочено за 12 март, Кристин Лагард и нейните колеги да представят по-детайлна стратегия за действия, в случай на задълбочаване на кризата с коронавируса. Сред възможните мерки присъства и свалянето на лихвите още по-надълбоко в отрицателната територия или отпускане на целеви заеми за най-засегнатите сектори и банки.
На Стария континент обаче има и икономисти, които не смятат, че монетарната политика е най-подходящото “лекарство” за икономика, ударена от епидемия. Когато хората си стоят вкъщи, без да работят и да пазаруват, отрицателните лихви няма да постигнат кой знае какво.
Тази гледна точка се споделя и от някои от ръководните фактори в Европейската централна банка, които са на мнение, че националните правитества трябва да поемат по-голяма отговорност в предприемането на мерки за стимулиране на активността.
Германия и Италия например вече обявиха ограничени фискални стимули под формата на субсидии и данъчни облекчения за определени сектори. Много от останалите държави обаче така или иначе са обременени от високите нива на държавния дълг и нямат много възможности за действие.
Ипотечен кредит - Централна Кооперативна Банка АД - 450000 - 3.10
Според директора на белгийския изследователски център Bruegel Гунтрам Волф европейските лидери в момента са ограничени, тъй като не са успели навреме да организират достатъчно сериозен арсенал от инструменти за действие при кризисни ситуации.
Икономиката на Европейския съюз така или иначе се задъхваше още преди появата на коронавируса, под натиска на търговските конфликти, геополитическото напрежение и напускането на Великобритания. Сега обаче епидемията поставя под натиск експортно ориентираните компании и влошава драстично бизнес климата в региона.
Освен това вирусът удари най-тежко именно секторите, които успяха да се представят по-добре от останалите през последната година – туризма и пътуванията. Всичко това може да окаже вторичен ефект и върху банковия сектор, който и без това се бори за оцеляване в тежката среда на отрицателните лихви.
Потребителски кредит - Българо-американска кредитна банка АД - 50000 - 5.95