Швеция задължава банките да държат пари в брой
снимка: Pixabay
Швеция подготвя законодателство, което да принуди банките да използват пари в брой и да предоставят възможността за кешови трансакции на своите клиенти, пише Bloomberg. Правителството на скандинавската държава търси варианти за баланс, докато обществото все по-бързо преминава към изцяло дигиталните форми на разплащане.
Депутати от управляващата социалдемократическа партия заявяват, че се подготвят промени в нормативната рамка, които се радват на подкрепата на мнозинството и вероятно ще бъдат прокарани. В същото време обаче представителите на банковия сектор в страната не приемат радушно новите предложения и смятат, че те ще се превърнат в поредната пречка за бизнеса и дори противоречат на европейските директиви.
Промените ще задължат трезорите, които издават чекове и държат депозити за над 70 милиарда крони (7.6 милиарда долара), да предлагат теглене на пари в брой и да обработват платежни нареждания. Текстовете се подготвят от миналата година в отговор на опасенията, че някои банкови клонове в Швеция и дори част от големите търговски вериги са на път да се откажат от плащанията в брой. Причината е, че Швеция е на път да се превърне в едно от първите "безкешови" общества в света.
За някои хора обаче, особено за по-възрастните, този преход се оказва проблематичен. Много от тях се затрудняват с използването на мобилните приложения за разплащане и банковите карти. Освен това съществуват и опасения за възможните последствия, ако дигиталната финансова система (или част от нея) спре да функционира по някаква причина.
Бърз кредит на вноски - Сити Кеш ООД - 3000 - 40.05
От Шведската банкова асоциация твърдят, че планът да се прехвърли отговорността за поддържането на кешови плащания само върху няколко банки противоречи на директивите на Европейския съюз. Антимонополните органи и финансовите регулатори в страната също се противопоставят на идеята с аргумента, че ще бъдат нарушени принципите на свободната конкуренция и че осигуряването на достъпа до парични средства е задължение на държавата, а не на банките.
Централната банка на Швеция пък е на точно обратната позиция. Според Riksbank в новия закон не са предвидени достатъчно силни механизми и че би трябвало всички банки в страната трябва да бъдат задължени да поддържат кешови наличности. Тази теза се споделя и от опозицията в парламента.
Потребителски кредит - Първа инвестиционна банка - 50000 - 5.25
Засега управляващата коалиция на социалдемократите и зелените отказва да коментира в детайли предстоящите промени в правната рамка. Очаква се новият банков закон съвсем скоро да бъде представен пред юридическата законодателна комисия и да влезе за обсъждане в парламента тази есен, пише още Bloomberg.