Търговските войни донесоха неочаквани печалби на банките
снимка: Pixabay
Глобалните търговски конфликти доведоха до свиване на икономическия растеж и стокообмена в много държави по света, но се оказват добра новина за банковия сектор. Приходите на финансовите институции от операции, свързани с трансграничната търговия, достигат най-високото си ниво за последните няколко години, пише The Wall Street Journal.
Общите постъпления на най-големите банкови институции от търговски операции достигат 5.8 милиарда долара за 2018 година. Това е първият случай за последните шест години, в който трезорите не отчитат спад по това перо. Очаква се през 2019 година този тип трансакции да станат още по-рентабилни, показват данните на изследователската платформа Coalition, която следи представянето на банковия сектор.
Сред най-добре представящите се банки в тази сфера е американската Citigroup. Кредитната институция отчита бързо развитие на алтернативните търговски маршрути, особено в Азия, след влошаването на отношенията между САЩ и Китай и размяната на търговски "удари" и увеличаването на митническите тарифи между двете водещи световни икономики.
"Механизмите, които доскоро бяяха много ефективни, вече не работят. Банките притежават възможността да финансират и да коригират "неизправностите" в системата на доставките, от което те могат и да печелят в момента", смята директорът на търговското банкиране в Citigroup Джон Ейхърн.
Търговските войни засилиха търсенето на услугите на банките, като посредници в трансграничното придвижване на стоки и капитали. Трезорите осигуряват гаранции и отпускат кредити на компаниите, които изнасят стоки или правят големи поръчки от чужбина.
При нормални обстоятелства повечето компании предпочитат да се договарят директно помежду си, тъй като това им спестява разходи. В "мирни" времена те не чувстват необходимост да се застраховат срещу евентуални рискове, но когато увеличаването на митата започне да оскъпява продукцията им или политическата нестабилност в държавите на техните партньори поставя под заплаха изпълнението на търговските договори, те се обръщат за помощ към банковия сектор.
Един американски фермер например, който е "ударен" от китайските мита върху соята, може да поиска от банката финансова гаранция за разработване на нови експортни канали в Бразилия и Аржентина.
Потребителски кредит - Централна Кооперативна Банка АД - 800 - 9.70
И докато временните търговски противоречия и регионалните конфликти засега се отразяват добре на банките, евентуалното избухване на пълномащабна търговска война ще се отрази катастрофално и на техния бизнес.
"Когато рискът е по-голям, банките увеличават таксите и лихвите. Но ако конфликтите ескалират до глобална търговска война, проблемите ще станат много по-сериозни", казва анализаторът на Coalition Ерик Ли.
Освен Citigroup, другите големи играчи в сферата на търговското банкиране са френските BNP Paribas и Credit Agricole, както и британската HSBC Holdings. Bank of America, JPMorgan Chase & Co., Deutsche Bank и Standard Chartered също държат силни позиции в този сегмент.
Факторите за повишаването на приходите от търговските операции на банките не се изчерпват само с ескалацията на търговските конфликти, пише WSJ. Поскъпването на петрола и някои от останалите суровини увеличава финансирането на трансграничната търговия с тях, тъй като банките начисляват комисионите си на база доларовата равностойност на сделките, които финансират или гарантират. По-високата цена означава и по-високи такси.
Ипотечен кредит - Първа инвестиционна банка - 500000 - 3.00
Затягането на монетарната политика от страна на Федералния резерв на САЩ ограничи предлагането на долари много места по света, което позволява на банките на начисляват по-висока лихва върху доларовите кредити или да начисляват по-високи такси при обмяната на други валути в щатски долари.
Банковите услуги са търсени и в случаите, когато компаниите търсят нови търговски маршрути и купувачи за своята продукция. Повишаването на митата в САЩ например може да накара дадена китайска компания да се откаже от американския пазар и да потърси партньори в някоя азиатска държава. Приходите на Citigroup от китайските ѝ клиенти, които развиват дейност в други държави, нарастват с 22% в периода от ноември 2017 до ноември 2018 година.
През последните години много от мултинационалните компании предпочитаха да работят с т. нар. "отворени сметки", които не изискват банково посредничество и гаранции. Но с ескалацията на търговските конфликти и особено с увеличаването на митата, много от тях преосмилиха тази политика. Това важи с най-голяма сила за компаниите, които работят с нови партньори и на нови пазари, с които нямат трайно установени отношения.
Бърз кредит на вноски - Сити Кеш ООД - 3000 - 40.05
"След като години наред си правил бизнес с някого, си свикнал той да плаща навреме. Точно както физическите лица изглаждат своето кредитно досие, така и компаниите с годините натрупват търговска репутация. Новите търговски партньори обаче в повечето случаи не работят "на доверие" и изискват банкови гаранции, когато става въпрос за отложени плащания", обяснява Патрисия Гомес, която оглавява американския клон за търговско банкиране на HSBC.
За 2018 година стойността на издадените банкови гаранции по външнотърговски операции нараства до 2.5 трилиона долара в сравнение с 2.3 трилиона за предходната година. Имайки предвид типичния размер на комисионите, които банките прибират за подобни услуги, експертите, цитирани от WSJ, изчисляват, че печалбата на трезорите от тези трансакции е нараснала с над 1 милиард долара.