Защо милениумите трупат повече дългове от предишните поколения?
снимка: Pixabay
Представителите на т. нар. поколение на "милениумите" (хората родени през 80-те и 90-те години на миналия век) в Съединените щати са натрупали задължения за над 1 трилион долара, показват данните на Федералния резерв на Ню Йорк, цитирани от Marketwatch. Само за последните пет години увеличението на дълговете в тази възрастова група е с цели 22 на сто, което е рекорден темп спрямо всички предишни поколения в историята.
Дали обаче това високо равнище на дълга означава, че милениумите трябва да се чувстват притеснени за своето финансово бъдеще? Оказва се, че задълженията не разкриват цялостната картина и че представителите на това поколение всъщност може да се окажат доста по-консервативни от очакваното, пише още Marketwatch.
В сравнение с предишното поколение "X" (родените през 60-те и 70-те години) дълговете на милениумите наистина изглеждат огромни, но всъщност структурата им е доста по-различна. От Федералния резерв на Сейнт Луис изчисляват, че ипотечните заеми на хората, родени през 80-те и 90-те, са с около 15% по-ниски от тези на "хиксърите", а стойността на задълженията по кредитните им карти е около две трети от тази на предишното поколение.
Студентските заеми на милениумите обаче са около четири пъти повече. Общият брой на хората, които изплащат студентски кредити, е много по-голям (около 43 милиона души) и излиза далеч отвъд границите на тази възрастова група, но на нея се пада най-голямата част от тях.
Ниският дял на ипотечните заеми и тези по кредитните карти обаче означават, че милениумите са много по-предпазливи, когато става въпрос за поемане на финансов риск, смятат експертите, цитирани от изданието.
Бърз кредит до заплата - Кредисимо АД - 800 - 41.24
Другата особеност на представителите на това поколение е, че те спастяват повече за пенсии отколкото своите предшественици. През 2016 година средностатистическият милениум в САЩ е имал спестени 15 500 долара, докато хората от "Х" поколението са разполагали само с 13 600 долара на човек на същия етап от живота си.
Освен това "децата на 80-те и 90-те години" се отнасят много по-сериозно към своето образование. В периода от 2001 до 2016 година броят на американците, които имат поне бакалавърска степен, се е увеличил с 25 на сто. Съчетано с по-високите спестявания, това може да се определи като консервативна инвестиционна стратегия.
Милениумите са по-склонни да отлагат покупката на жилище, показват още проучванията, цитирани от Marketwatch. Една от причините се крие именно в по-високата стойност на студентските им кредити. Другото обяснение обаче е, че кариерното развитие на все повече млади хора се превръща от "локално" в "глобално". Това, че днес работиш в Сиатъл или Сан Франциско, не означава, че след 5 или 10 години няма да се озовеш в Осло или в Токио. Голяма част от поколението на 80-те и 90-те години разсъждава именно по този начин.
Ипотечен кредит - Първа инвестиционна банка - 500000 - 3.00
Големият въпрос е дали милениумите са по-успешни от предишните поколения. Тази оценка обаче трудно може да бъде обективна, без да се вземат предвид и променящите се критерии за "успеха". Докато за предишните поколения той се изразяваше в придобиването на "твърди активи" като жилища и автомобили, свързани неразривно с представата за "американската мечта" , то за милениумите "успехът" е нещо по-абстрактно и до известна степен нематериално, показват проучванията.
Средното нетно състояние на милениумите (изчислено като разлика между активите и задълженията им) възлиза на около 90 000 долара на човек. Това е доста под равнището на "хиксърите", които на същия етап от живота си са разполагали средно с по 130 000 долара. Тези числа обаче не казват цялата истина, смятат експертите, цитирани от Marketwatch.
Потребителски кредит - Postbank (Пощенска банка) - 20000 - 6.50
За милениумите "преживяванията" носят по-голяма стойност от "предметите". И по всяка вероятност фактът, че трябва да изплащат над 1 трилион долара и няма да могат да си позволят "дома на своите мечти" едва ли ще ги направи по-нещастни.