Милениалите не рефинансират ипотеките си. А трябва...
снимка: Pixabay
Представителите на следвоенното поколение на т. нар. "бейби бумъри" в САЩ са най-активини в рефинансирането на ипотечните си кредити, докато "милениалите" се интересуват най-слабо от възможността да намалят вноските по заемите си, пише Marketwatch.
Лихвите по ипотеките продължават да вървят надолу, а на кредитния пазар се наблюдава истински бум на рефинансирането на стари задължения. Оказва се обаче, че по-младите американци, родени от началото на 80-те до края на 90-те години на XX век, не се възползват в достатъчна степен от тази възможност. Според кредитните консултанти на Caliber Home Loans, цитирани от изданието, голяма част от "милениалите" просто не разполагат с финансовата възможност да рефинансират. Което означава, че не могат да се възползват от ниските лихвени равнища, въпреки че именно младите семейства имат най-голяма нужда от облекчаване на дълговото бреме.
Като цяло повечето представители на поколението, родено в края на миналия век, не изкарват толокова пари, колкото по-възрастните американци. Статистиката показва, че 42.7% от "милениалите" получават доходи в границите от 50 000 до 75 000 долара годишно, докато тези в сегмента от 75 000 нагоре са едва 38%. Хората с по-ниски доходи в повечето случаи не могат да си позволят административните разходи по рефинансирането на ипотеката, които понякога могат да достигнат няколко хиляди долара.
Много от тях всъщност разчитат на своите родители да им помогнат с първоначалната вноска за жилището или с част от вноските за погасяване на заема. Младите американци са изправени пред по-спешни кредитни проблеми, като например изплащането на студентските си кредити. И въпреки че са най-многобройното поколение в историята на Съединените щати, "милениалите" имат много по-малък шанс да се сдобият със собствено жилище отколкото техните родители, баби и дядовци.
Ипотечен кредит - Централна Кооперативна Банка АД - 30000 - 3.10
Естествено, има и изключения от правилото, посочват от Caliber Home Loans. Младите хора с доходи от над 200 000 долара годишно представляват 25% от всички клиенти на консултантската компания. Те, заедно с "бейби бумърите", търсят активно по-добри условия по ипотечните си заеми и искат да спесят пари, възползвайки се от ниските лихви. Много от техните връстници обаче просто не могат да си го позволят.
Близо 80% от хората, рефинансирали ипотечните си кредити, са избрали опцията на т. нар. "кешаут рефинасиране", при която освен погасяването на стария заем клиентът тегли допълнителна сума пари за странични разходи. Половината от тях използват парите за ремонт на жилищата си, сватби, разходи за образование и др., докато другата половина изплащат с тях други дългове с по-високи лихви (студентски кредити, потребителски заеми, кредитни карти, автомобили на лизинг и т.н.).
Според експертите от Caliber Home Loans в повечето случаи рефинансирането оказва силно положителен ефект върху икономиката, защото спестява значителни разходи на кредитополучателите в дългосрочен план. Те посочват няколко начина за стимулиране на младите семействта да помислят за рефинансиране на ипотеките си.
Ипотечен кредит - Българо-американска кредитна банка АД - 500000 - 2.95
Първият е да бъдат намалени административните такси на банките и останалите кредитни институции, така че да станат достъпни за по-широк кръг от хора. Втората стъпка е допускане на по-високи съотношения "дълг спрямо доход" при отпускане на заеми на млади семейства, което би им позволило да заделят по-малко пари за първоначална вноска и да разполагат с повече свободни средства при бъдещо понижение на лихвите.
И третият важен компонент е повишаването на финансовата грамотност. Много от младите хора не са запознати с механизмите на кредитния пазар и не осъзнават, че рефинансирането им спестява много средства в дългосрочен план.
Повече за рефинансирането можете да прочетете тук.
Ипотечен кредит - Първа инвестиционна банка - 500000 - 3.00
Ще продължат ли да поскъпват имотите в страната? Кои са едни от най-атрактивните проекти в големите градове днес? Удачен момент ли е да изтеглим кредит? Колко мога да спестя ако рефинансирам задължението си днес?
Отговорите на всички тези въпроси ще научите на 25 септември от 17:00 ч. в литературен клуб "Перото" в НДК.
Входът е свободен!
Повече информация можете да откриете на страницата на събитието във Facebook